PRP ve botoks farklı yöntemler

Estetik Cerrah Dr. Seyfi Akbay, son dönemde uygulanan PRP yöntemi ile botoks uygulamalarının, sonuçları ve mekanizmaları açısından tamamen farklı uygulamalar olduğunu söyledi.

25.05.2011 - 10:49

PRP ve botoks farklı yöntemler

Botoksun bir botulinum toksini olduğunu ve enjeksiyon yönetimi ile cilde aktarıldığını belirten Dr. Seyfi Akbay, “Botoks, karşılaştırılması yapılan PRP uygulamasından tamamen farklıdır, çünkü işlevsel olarak bir benzerlik söz konusu değildir” dedi.

“Botoks kaslara yapılan uygulama sonrasında belirli bir süre boyunca kasa ileti gelmesini, dolayısıyla kasın çalışmasını engeller ve bunun sonucu olarak belirli kozmetik etkiler görülmesi beklenebilir” diyen Dr. Akbay, iki uygulama arasındaki farkları şöyle açıkladı:

“PRP uygulamalarına baktığımızda amaç sadece derinin kalitesini arttırmak ve deriye ait olan canlanmayı sağlamaktır. Bunun için de kişinin kendi kanı alınarak, özel bir işlemden geçirilir. İçinde büyüme hormonu bulunan trombosit hücreleri ayrılır. Ayrıştırılan kan, bu haliyle tekrar deriye enjekte edildiğinde, büyüme hormonundan dolayı deride bir takım değişimler tespit edilmiştir. Ancak bu konuyla ilgili çok belirgin ve net klinik çalışmalar ne yazık ki bulunmuyor. Ampirik yani yaptıran hastaların deneyimlerini paylaşması sonucu ortaya çıkan sonuçlar var. Etkileri ve uygulama yöntemlerinde bazı bilgi eksiklikleri söz konusu olduğundan, klinik testlerden geçmesi için üzerinde çalışmaların yapılması gereken bir yöntemdir.

Sonuçları ve mekanizması tamamen birbirinden farklı olan botoks ve PRP uygulamalarını karşılaştırmak söz konusu olamaz. PRP’nin vaat ettiği cilde canlanma ve tazelik yaratma gibi sonuçları, aynı amaçla yapılan mezoterapi, lazer, krem gibi birçok başka seçenekle karşılaştırmak daha doğru bir yaklaşım olur. Ayrıca piyasada karşılaştığımız botoks gibi etkili kremlere bakacak olursak, botoks bir botulinum toksindir, bir ilaçtır ve cilde enjekte edilerek verilir. Kasa etki ettiği için krem yoluyla deri üzerinde kullanılması söz konusu bile değildir. Çünkü hâlihazırda piyasada bulunan kremlerin içeriğine baktığımızda botulinum toksini içermesi mümkün değildir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...