Risk altında olabilirsiniz

Ailesinde meme kanseri olanlar, erken adet görüp geç menopoza girenler, hiç doğum yapmayanlar, menopoz sonrası hormon alanlar, obezler, düzenli egzersiz yapmayanlar ve alkol kullananlar meme kanserinde risk gruplarını oluşturuyor.

Risk altında olabilirsiniz

Meme kanserine yakalananların dörtte üçünün 50 yaş ve üzerindeki kadınlar olduğunu belirten Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Pembe Kurdele Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekmel Tezel, "30’lu yaşlarda meme kanserine yakalanma ihtimali ortalama binde 4 iken, 60’lı yaşlarda bu oran 30’da bire çıkar. Bir kadının hayat boyu meme kanserine yakalanma riski sekizde birdir” dedi.

Meme kanserinin diğer kanserler gibi ilerleyici ve tehlikeli olduğunu kaydeden Prof. Tezel, "Eğer tedavi edilmezse kötü sonuç kaçınılmazdır ancak bu hastalığın adı kanser de olsa günümüzde uygulanan tedavilerle yıllar boyu sağlıklı yaşam mümkündür. Burada asıl belirleyici olan hastalığın ne kadar yaygın olduğu ve tedavi edilip edilmediğidir. Tümör ne kadar yaygınsa hayatta kalma şansı o kadar düşüktür" diye konuştu.

SPOR KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR
D vitamininin kanserden korunmada önemli olduğunu, eksikliğinde kanser, kemik ve kalp-damar sistemi sorunlarında riskin arttığını vurgulayan Tezel, özellikle mayıs ve haziran aylarında güneşlenmenin, bolca yağı azaltılmış süt ve süt ürünü ile meyve tüketmenin D vitamini ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Gereken durumlarda D vitamini takviyesi yapılabileceğini bildiren Tezel, soya ürünlerinin kanser riskini arttırdığına veya azalttığına yönelik bir veri olmadığını, alkolün ise kanser riskini artırdığını söyledi. Prof. Tezel, açık havada düzenli yürüyüş ve hafif sporlar yapmanın hem kanser hem de kalp hastalıkları riskini azalttığını da dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...