NTV

Romatizma hastalarına da aşı gerekli

Sağlık

Romatizmal hastalıkları olan ve tedavi için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanan hastalara da domuz gribi aşısı olmaları önerildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Ertenli, koruyucu hekimlik açısından çok önemli olan aşının erişkinlerde çok ihmal edildiğini söyledi.

''Oysa aşı pek çok hastalıktan korunmamızda işe yarar ve hastalık ortaya çıkmadan yapıldığı için maliyetleri de çok düşürür, hastanın hayatını da kurtarır'' diyen Prof. Dr. Ertenli, şunları söyledi:

''İltihaplı romatizma hastalarının tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılıyor. O zaman da hastaların enfeksiyona yatkınlığı artıyor. Bu hastalar daha sık enfeksiyon geçiriyor. Bu ağır hastaların, kalp ve akciğer hastalığı gibi iç organ tutulmaları da var. Dolayısıyla komplikasyonların görülme sıklığı da daha fazladır. Bu nedenle bu hastalarımızı enfeksiyon hastalıklarından korumak isteriz. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan hastalarımıza domuz gribi aşısı yaptırmalarını öneriyoruz.'' 

MEVSİMSEL GRİP AŞISI NEYSA BU DA O
Sağlık Bakanlığı'nın öngörülerine göre Türkiye'de 5 milyon kişinin enfeksiyona yakalanma riski olduğunu hatırlatan Dr. Ertenli ; “Bu kadar büyük bir salgını tabii ki aşılama ile kırmak lazım. Bu konuda tartışma olmaması lazım. Bağışıklık sistemi baskılanan ağır hastalara kesinlikle aşıyı öneriyoruz. Hastalarımıza bu hastalığı bulaştırma riski taşıdığımızdan dolayı onları koruyabilmek için sağlık çalışanları olarak bu aşıları yaptıracağız. Aşının güvenirliğini tartışacak bir şey yok. Mevsimsel grip aşısı neyse bu da o'' diye konuştu.