Sağlık Bakanlığı, TRT, Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği (YBTB) öncülüğünde organize edilen ve 17 Şubatta Denizli'den başlayacak olan ''Sağlık Anadolu'' projesi kapsamında, uzman doktorlar Türkiye'yi il il dolaşarak çeşitli sağlık konularında halkı bilinçlendirmek için konferanslar düzenleyecek. Konferanslar, TRT Anadolu ve projeye katılan yerel televizyonlar tarafından Türkiye genelinde canlı yayınlanacak.

Projenin tanıtılması amacıyla düzenlenen basın toplantısının başında Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, görüntülü mesajı sunuldu. Bakan Akdağ mesajında, Türkiye'de son yıllarda çok ciddi sağlıkta dönüşüm programlarının uygulandığını, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere bu programların dünyada da örnek bir model olarak kabul edildiğini iletti.

Vatandaşların, acil hizmetler, koruyucu hizmetler ve tedavi edici hizmetler açısından hizmetlere daha kolay ulaştıklarını bildiren Akdağ, mesajında şu görüşlere yer verdi:

''Böyle bir noktada önümüzde başarmamız gereken işler var. Bunların başında da vatandaşın kendi hayat tarzını değiştirmesi gerekiyor. Daha fazla hareket etmemiz lazım. Çok fazla yemeyerek, şişmanlamayı önlememiz lazım, sigara içmeyeceğiz. Ferdin kendisinin yapması gereken şeyler var. Biz Sağlık Bakanlığı olarak bu hayat biçiminin değişmesi açısından vatandaşımıza destek olacağız. Bunun için vatandaşı bilgilendirmek gerekiyor. TRT Anadolu ile bu çerçevede birlikte çalışmış oluyoruz. Hem hafta içinde TRT ile doğrudan yapılan programlarla bunu taşradaki yerel kanallara aktarmış olacağız hem de o şehrin bu işle ilgili yöneticileri ve eşrafıyla konuyu masaya yatırmış olacağız.''

SAĞLIK ANADOLU 5 PROGRAMDAN OLUŞACAK
TRT5 Anadolu Genel Direktörü ve YBTB Genel Başkanı Şeyda Açıkkol da, Sağlık Anadolu projesinin, sağlıklı yaşam, ağız ve diş sağlığı, Kızılay kan bağışı kampanyası, ağız diş sağlığı ve göz hastalıkları saha çalışması olmak üzere 5 ana programdan oluştuğunu söyledi.

Açıkkol, projenin sadece sorunları tespit eden yayınlar yapmayacağını, aynı zamanda bu sorunların çözümü konusunda öncü olacağını belirtti. TRT Anadolu ekibi olarak çok heyecanlı olduklarını çünkü sahaya indiklerini, yerel ve bölgesel televizyon kanallarıyla sahada buluştuklarını dile getiren Açıkkol, TRT Anadolu'nun ana misyonunun halkın sorunlarına çözüm üretmek olduğu için diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptıkları diğer projeleri de kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derviş Yılmaz da, sağlıklı yaşamın herkesin en doğal hakkı olduğunu, ağız sağlığı ve genel sağlık arasında da iki yönlü bir ilişkinin bulunduğunu söyledi.

Ağız ve diş sağlığı konusunda da vatandaşları bilinçlendirmek, yapacaklarını açıklamak, uygulanabilir konuma getirmeyi hedeflediklerini belirten Yılmaz, bunun için Sağlık Anadolu projesi kapsamında ağız ve diş sağlığı konusunda yapılması gerekenleri aydınlığa kavuşturacaklarını ve Türkiye'nin genel ağız sağlığı profilini sunacaklarını ifade etti.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik ise bu proje kapsamında ''göz ardı etme Türkiye'' sloganıyla göz sağlığını halka anlatacaklarını, bilinçlendireceklerini söyledi.

Göz sağlığı konusunda halka glokom, çocukluk çağındaki görme bozuklukları, diyabet, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi çok önemli başlıklar başta olmak üzere genel göz sağlığını anlatacaklarını belirten Tamçelik, 25 ildeki ilköğretim okulunda göz taraması yapacaklarını kaydetti.

Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden Dr. Metin Kalender de, bu yıl 1 milyon 14 bin ünite kan topladıklarını söyledi.

“ZAYIFLAMA ÇOK BÜYÜK BİR SEKTÖR''
Türkiye Aile Planlaması Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu da, bu projede ''Temel İnsan-Kadın''sağlığıyla ilgili bölümün koordinasyonunu yapacağını belirtti.

Şatıroğlu, projenin üreme sağlığı ve cinsel sağlık haklarının, yaşama, özgürlük, eşitlik ve her tür ayrımcılıktan korunma, mahremiyet, düşünce özgürlüğü, bilgilenme ve eğitim alma, evlenme ve aile kurma konularında seçim yapma, çocuk sahibi olup olmamaya karar verme, bilimsel gelişmelerden yararlanma, sağlık bakımı alma ve sağlığın korunması haklarını gözeterek, kullanılan anlatma teknikleri, ilgi çekici konukları, uzmanları ile sağlık hakkını öne çıkaran, herkesin anlayabileceği bir proje olacağını kaydetti.

Projenin Obezite Bölümü Koordinatörü Dr. Ender Saraç da, obezite ve stresin, 21. yüzyılın vebası olduğunu dile getirdi. Proje kapsamında il il gezerek vatandaşlara sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmayı öğreteceklerini ve yöresel yemekler yapacaklarını ifade eden Saraç, Türk toplumuna sağlıklı yemek yemenin kabak, brokoli haşlaması yemek olmadığını anlatacaklarını belirtti.

"ÇOCUKLARIMIZI ELLERİMİZLE ZEHİRLEMEYECEĞİZ"
Okul kantinlerine de el atacaklarını, aksi taktirde çocuk obezitesinin önüne geçilemeyeceğini ifade eden Saraç, ''Çocuklarımızı biz büyükler ellerimizle zehirlemeyeceğiz artık. Annelere tekrar mutfağa girmeyi öğreteceğiz'' dedi.

Halkın leblebi gibi ilaç yutar hale geldiğini anlatan Saraç, konuşmasına şöyle devam etti:

''Zayıflama konusunda doğal destekler alacağız. Doğadaki çözümleri bilimsel, ruhsatlı ürünler olarak kullanacağız. Tembel bir toplum olduk. Doğru egzersiz için de bazı spor merkezleri bize destek olacak. Zayıflama çok büyük bir sektör. Diyetisyen olmayan kişilerin inanılmaz önerileri olabiliyor. Bir hafta süren diyetlerle incecik olmayı vaat ediyorlar. Bununla da mücadele edeceğiz.''

Denizli'den 17 Şubatta başlayacak ve 81 ili kapsayacak proje, 20 Aralıkta Ankara'da sona erecek.