Bir yıl sürecek bir kanser farkındalık kampanyası başlatan Sağlık Bakanlığı , rengi yeşil olarak belirlenen kampanya kapsamında, yıl boyunca konser defile gibi organisyonlar düzenleyecek.

Organizasyon için teklif götürülenler arasında dünyaca ünlü pop sanatçısı Elton John’un da bulunduğu, astronomik bir ücret isteyen sanatçıyla görüşmeler sürdüğü belirtildi.

Kendi adıyla kurduğu bir AIDS vakfı olan, kanserle mücadele organizasyonlarında yer alan ünlü sanatçının, bakanlığın davetine prensipte evet dediği ancak istediği ücretin çok yüksek bulunduğu kaydedildi.

Görüşmeler sürdüğü ve ücrette anlaşıldığı taktirde konserin tarihi ve yerinin netleştirileceğpi belirtildi.

‘Farkındayız Kanseri Yeneceğiz’ sloganıyla 1 yıl sürecek kampanyanın renk kodu, doğayı temsil ettiği, güven verdiği ve yeniden canlandırmayı çağrıştırdığı için yeşil olarak seçildi.

Kampanya için yeşil kravat, fular ve kurdelalar gibi aksesuarlar tasarlanırken, vatandaşların kanserle ilgili tüm sorularına yanıt bulabileceği "kansernedir.net" adlı site de faaliyete geçirildi.

Kampanya süresince yurt genelinde kanseri yenen ünlü simaların katılımıyla defile, konser gibi çeşitli organizasyonlar da düzenlenecek.