Sağlık Bakanlığından sahte estetikçilere sıkı takip

“Merdiven altı” sağlık uygulamalarına yönelik denetimlerini sürdüren Sağlık Bakanlığı, 5 yılda 328 kapatma cezası uyguladı. Yetkisiz kişi ve kurumlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

ntv.com.tr 15.10.2018 - 13:01

Sağlık Bakanlığından sahte estetikçilere sıkı takip
Adana'da yaşayan Hemşire Merve Keleş, 2017 yılında internetten kendisini "estetik uzmanı doktor" olarak tanıtan Soner Gülnaz'ın yaptığı dudak silikonu ile zor anlar yaşamıştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; ruhsatlandırılmayan kuruluşlarda ve yetki verilmemiş doktor olmayan kişiler tarafından sağlık hizmet sunumuna yönelik olarak Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetimler neticesinde son 5 yılda toplam 328 kapatma cezası uygulandığı belirtildi.

Sosyal medya ve internet sitelerini düzenli olarak tarayan ve izinsiz/yetkisiz/ruhsatsız olarak sunulan tıbbi uygulamaların tespitini yapan Bakanlık, bu çerçevede 2018 yılında yaklaşık 600 adet web sitesini taradı ve insanları yanıltan, yanlış yönlendiren, insan sağlığını tehlikeye düşüren, talep ve haksız rekabet yaratan reklam, tanıtım ve bilgilendirme yapılan web sitelerinin tespitini yaptı.

Bu tespitler, Sağlık Bakanlığı ve il sağlık müdürlükleri tarafından 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği Reklam Kurulunca değerlendirilmek üzere Ticaret Bakanlığına bildirildi.


SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Bakanlık açıklamasında, “merdiven altı sağlık uygulamaları"na yönelik denetim sürecinin işleyişi hakkında da bilgi verildi. Buna göre; Sağlık Bakanlığı ve il sağlık müdürlüklerine ihbar, şikayet, yazılı/görsel basın, CİMER/SABİM vb. kanallar ile bildirimler yapılıyor.

HEM HAPİS, HEM PARA CEZASI VAR

İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde kurulu olan denetim ekipleri tarafından süratle değerlendirmeye alınan bildirimler merdiven altı sağlık uygulamaları kapsamında denetleniyor. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığınca merdiven altı sağlık uygulamalarına yönelik yapılan tespitler neticesinde; denetim ekiplerince izinsiz/yetkisiz/ruhsatsız sağlık hizmet sunumu derhal durdurularak, kurum/kuruluş/kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuluyor.

Yetkisiz sağlık hizmeti ile ilgili suçlar hakkında adli makamlarca, mahiyetine göre 1-3 yıl ile 2-5 yıl arasında değişen hapis cezası ile bin gün ila 20 bin güne kadar adli para cezası uygulanabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...