‘Sağlık Bakanlığı’ndan şeffaflık bekliyoruz’

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısında köklü değişiklikler getirecek bir Kanun Hükmünde Kararname hazırlandığını belirtti ve sosyal tarafların da sürece dahil edilmesi gerektiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 24.08.2011 - 13:47

‘Sağlık Bakanlığı’ndan şeffaflık bekliyoruz’

Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, ''Kararname taslağının çalışanlar ve çalışanların temsilcileri sivil toplum örgütlerinden gizlendiğini'' ileri sürdü. Kahveci, şunları kaydetti:

''Söz konusu kararname ile ilgili sivil toplumun mutlaka görüşünün alınması gerekir. Bir yasal değişiklik yapılmak isteniyorsa, bu önce sosyal taraflarla diyalog kurularak gerçekleştirilmelidir. Sağlık Bakanlığının yapısını değiştiren bu kararname, yayımlanmadan mutlaka sosyal taraflar da sürece dahil edilmeli, çalışanların talep ve beklentileri dikkate alınmalıdır. Sağlık çalışanları, Bakanlık merkez teşkilatında görevli personeller bu gizli kararname çalışmasından endişeliler. Taslağa göre, Bakanlık merkezinde çalışan tüm personelin sözleşmeli olarak çalıştırılması, çalışan sayısının azaltılması öngörülüyor. Genel müdürlükler kaldırılıyor, başkanlıklar kuruluyor. Denetim gibi çok önemli bir fonksiyonu olan teftiş kurulu kaldırıyor. Kurumların kendilerini denetlemesi öngörülüyor. İlçe sağlık müdürlükleri kuruluyor. Söz konusu değişiklikle Kamu Hastane Birliklerinin hayata geçirilmesi planlanıyor.''

Sağlık Bakanlığından diyalog, uzlaşı ve şeffaflık beklediklerini belirten Kahveci, söz konusu tasarının tüm sosyal taraflarla birlikte değerlendirilmesi çağrısı yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...