"Sağlık Haberlerine Farklı Bakış"

Sağlık haberciliğinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin, iletişim fakültesi akademisyenleri, sağlık muhabirleri ve bürokratlarla değerlendirildiği kitap “Sağlık Haberlerine Farklı Bakış” adıyla raflardaki yerini aldı.

ntv.com.tr 23.05.2015 - 12:38

"Sağlık Haberlerine Farklı Bakış"

Sağlık Editörü ve Biyolog Esra Öz, dört yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı “Sağlık Haberciliğine Yön Verenler” yazı dizisini kitaplaştırdı. İletişim fakültesi akademisyenleri, sağlık muhabirleri ve bürokratlarla yaptığı sağlık haberciliğinin sorunları ve çözüm önerilerini içeren röportajları, “Sağlık Haberlerine Farklı Bakış” adlı kitapta topladı.

Çalışmayı, sağlık iletişimi ve sağlık haberciliğinin geliştirilmesi, sağlık okuryazarlığı ve medyanın bilinçlendirilmesi amacıyla hazırladığını belirten Öz amacının; hem sağlık haberciliğinin medyadaki yerini belirlemek hem de sağlık haberciliğinin uzmanlaşmasına katkı sağlamak olduğunu söylüyor.

SAĞLIK HABERCİLİĞİNDE UZMANLIK NEDEN GEREKLİ?

"Sağlık haberciliği, gazetecilik mesleğine adım atar atmaz, haber yazmayı öğrenirken yapılacak bir iş değildir” diyen Öz, sağlık haberlerinin emin ellerde olması gerektiğini vurguluyor.

Uzmanlaşma için gazetecilerin haklarının savunulması gerektiğini belirten Öz, doğru, etik ve güvenilir sağlık haberlerinin, sağlıklı yaşamın önemli unsurlarından olduğunu aktarıyor. “Sağlık Bakanı ve Meclis Sağlık Komisyon Başkanı da destek vererek, bu alanda yapılacak çalışmaların önemine vurgu yapıyor” diye konuşan Öz, kitabı hakkında şunları söylüyor: “Türkiye’de ilk defa böyle bir çalışma yapıldı.

Esra Öz: Sağlık haberciliği bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmeli.
Esra Öz: Sağlık haberciliği bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmeli.

Sağlık haberciliği ve iletişimi üzerine çalışan hocalarımıza ulaştım, bu alana emek vermiş meslektaşlarımla görüştüm. Bu kitap, sağlık haberciliğinde bir dönemin bakış açısını ortaya koymaktadır. Kitapta; gazeteciler haber yaparken nelere dikkat ediyor, akademisyenler bu alanda yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyor, bilinçli bir adım atılması için öncülük edecek görüşler neler gibi konu başlıkları yer alıyor. ”

MEDYADA UZMAN SAĞLIK MUHABİRLERİNE YER AÇILMALI

Kuralları oluşturulduğunda sağlık haberciliğinin çok daha iyi bir noktaya ulaşacağını ve yanlış sağlık haberleriyle karşılaşılmayacağını kaydeden Öz, “Üzücü bir nokta da insanlar her haberi doğru olarak algılıyor. Mesela, doğal olana sevgi ve inanç insanları hata yapmaya daha fazla yaklaştırıyor. Sağlık haberlerindeki yanlışları gördükçe bu alandaki uzmanlaşmanın ne derece elzem olduğunu daha iyi anlıyorum. Sağlık okuryazarlığının gelişmesi ve insanların bilinçlenmesi için öncelikle medya kuruluşlarında uzman sağlık muhabirlerine yer açılmalı ve sağlık muhabirlerine, çeviri yapan ve istihbaratta yer alan gazetecilere de eğitim verilmeli. Gazetecilik gün geçtikçe kan kaybediyor ve güven sorunu yaşanıyor. Sağlık haberciliğinde ise bu durum çok daha fazla hissediliyor” diyor.

Sayfa Yükleniyor...