Sağlık turizminde merkez Türkiye

Türkiye'de sağlık turizmi her geçen gün gelişiyor. Yabancılar özellikle göz hastalıkları tedavisinde Türkiye'yi tercih ediyor. Ülkemizin bu yıl sağlık turizmindeki hedefi 7 milyar dolar.

NTV Haber 13.03.2017 - 18:05

Sağlık turizminde merkez Türkiye

Türkiye sağlık turizminde dünyanın öncü ülkelerinden biri. Özellikle göz ameliyatları konusunda tercih ediliyor. İngiltere'den Irak'a kadar farklı ülkelerden hastalar Türkiye'ye geliyor. .

Iraklı Bahjat Al Dalawi, Erbil'den geldiğini söylüyor, “Gözümde sarı nokta hastalığı var. Orada bir hastaneye gittim, hiçbir şey fark etmedi. O yüzden buraya geldim, çok memnunum. Fiyat da uygundur ama fiyatı için gelmedim” diyor.

Kıbrıs’tan gelen Mehmet Ali Ballı ise “Katarakt ameliyatı olmak için buradayım. Türkiye’nin sağlık turizmini geliştirdiğini ve bu konuda başarılı olduğunu duyuyoruz. Gözüme operasyon yapıldı, memnun bir şekilde ayrılıyoruz” diye konuşuyor.

TÜRKİYE'Yİ NEDEN TERCİH EDİYORLAR?

Hastaların katarakttan, retina problemlerine kadar birçok farklı nedenle Türkiye'yi tercih ettiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Efekan Coşkunseven de, “Avrupa’dan gelen hastalarımız daha çok lazer tedavisi ve göz içi mercek değişimi için geliyor. Katarakt ya da mercek değişimi için ise Ortadoğu’dan gelen çok hastamız var. Irak, Suriye, Dubai gibi ülkelerden gelen hastalarımız da var. Onlar daha çok katarak, retina problemi gibi sorunlarla geliyorlar” ifadesini kullanıyor.

Peki hastaların Türkiye'yi seçmesinde fiyat ne kadar etkili?

Dr. Coşkunseven, önceleri yurt dışından hastaların Türkiye’deki fiyatlar daha uygun diye geldiklerini söyledi, “Ancak bizim tecrübemize çok güveniyorlar. Hastalar buraya geldiklerinde göz lazer ameliyatının çok iyi, kusursuza yakın yapılabileceğini biliyor. Dolayısıyla güven artık fiyatın önüne geçti” diyor. 

Türkiye'nin sağlık turizminde 2017 yılı hedefi 7 milyar dolar, 2023'te ise 20 milyar dolar.

SAĞLIK TURİZMİ HIZ KESMEDİ, ESTETİKTE TÜRKİYE TERCİH EDİLDİ

Sayfa Yükleniyor...