Sahuru erken kahvaltı gibi düşünün

Kavurucu sıcaklarda oruç tutacakların özellikle sahur beslenmesine özen göstermesi gerekiyor. Ağır yemeklerden kaçınmayı öneren uzmanlar, sahurun erken kahvaltı gibi düşünülmesi gerektiğini söylüyor.

17.07.2012 - 09:46

Sahuru erken kahvaltı gibi düşünün

Uzmanlar sahur beslenmesinde; gün boyunca tok tutacak, kan şekerinin düzenli seyretmesini sağlayacak ve protein içeriği yüksek besinlerden oluşan bir kahvaltı ile bol miktarda sıvı tüketilmesini öneriyor.

“Sahur önemlidir, çünkü tüm gün boyunca sahurda yenen yemekler kullanılır” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, sahurda börek ya da iftardan kalma yağlı yemekler tüketmenin, sindirim güçlüğüne ve mide rahatsızlığına neden olduğunu söylüyor.

“Protein içeriği fazla gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirdikleri için tercih edilmelidir" uyarısında bulunan Hakarayan'ın önerileri şöyle:

SAHURDA HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİ?
"Yumurta, yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalar; sahur için ideal seçimler arasındadır. Metabolizmamız gece yavaşladığı için gece yenilen yemeklerin vücudun yağlanmasını artıracağı unutulmamalı. Bu durumu engellemek için sahurda hiç yemek yememe yerine sütlü veya sulu çorbalar, kahvaltı türü yiyecekler tercih edilmelidir. Mideyi daha geç terk eden, kan şekerini çok hızlı değiştirmeyecek besinler yenmeli. Zira protein içeriği yüksek olan besinler midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir. Her sahurda en az 60 gr. kadar peynir tüketilmeli, bol sebze yenmeli, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Hem daha tok tutarlar hem de B grubu vitaminlerce daha zengindirler. Haşlanmış yumurta da haftada 2-3 kez tüketilebilir. Yağlı yiyecekler tüm gün susama ihtiyacını arttırır. Bu nedenle yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve 600–700 ml su içilmelidir.”

PROTEİN İÇERİKLİ GIDALARI TERCİH EDİN
Sucuk, salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinin sahur için ağır olduğunu vurgulayan Hakarayan, “Ayrıca baharat içerikleri ile gün içerisinde daha fazla susamanıza neden olurlar. 2–3 dilim tam buğday ekmeği, söğüş sebzeler ve 1–2 porsiyon meyveyi de sahur sofrasına eklemeyi ihmal etmeyin. Şekerli ürünler erken saatlerde acıkmanıza neden olacağından bu besinler için olan hakkınızı akşama bırakın. Zeytin hususunda da dikkatli olun ve 5-6’dan aşırıya kaçmayın. Çünkü zeytinlerin tuz içerikleri yüksektir ve susuzluk hissinin erken uyanmasına yol açarlar. Sahur sofrasının başlangıcını ve bitişini su ile yapın” diyor.

1 BARDAK SÜT 5 SAAT TOK TUTUYOR
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan’a göre süt, hem yüksek protein içeriği ile tokluk hissi veriyor hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlıyor. ABD'li bilimcilerin, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösterdiğini belirten ve 1 bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat tok tuttuğunu vurgulayan Hakarayan, şunları söylüyor:

“Sütte bulunan şeker laktozdur. Laktoz açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur. Sütün bileşimindeki yağ da mideden uzun sürede uzaklaşması nedeniyle tokluk duygusunun uzun sürmesinde etkili olur, kalsiyum başta olmak üzere Ramazan’da da mineral ve vitamin gereksinimini karşılar. Özetle;
• Et grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden en az bir çeşit sofranızda bulundurun.
• Gece yiyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın.
• Sahura kalkmadan kesinlikle oruç tutmayın.
• Sahuru abur-cuburlarla geçiştirmeyin.
• Yağlı yemekler, ağır tatlılar yerine kahvaltı türü yiyecekleri tercih edin."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...