Sedef hastalarına özel ünite

İstanbul Üniversitesi Cerrrahpasa Tıp Fakültesi bünyesinde sedef hastaları için özel ünite kuruldu.

31.05.2010 - 16:29

Sedef hastalarına özel ünite

Sedef; hastanın yaşam kalitesini etkileyen, sosyal yaşantısını güçleştiren bir hastalık. Sedef, sadece bir cilt hastalığı değil, aynı zamanda kronik bir bağışıklık sistemi bozukluğudur.

Sedef hastalığının tedavisinde hastaların düzenli takibi hem hekim hem de hasta açısından önem taşıyor. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Sedef Hastalığı Ünitesi kuruldu.

Sedef Hastalığı Ünitesinde hasta okullarına da başlandı. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçin Tüzün, geçtiğimiz günlerde ilki gerçekleştirilen hasta okulu ile yaklasik 40 hastanın sedef hastalığı ve tedavisi konusunda bilgilendirildiğini, eğitim sırasında birçok sedef hastasının hastalığı hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip olmadığının gözlendiğini belirtti. 

ABBOTT’un katkıları ile kurulan sedef ünitesi sayesinde hastalar, hem sedef hastalığı hakkında her türlü yeni gelişmeden haberdar olacak hem de düzenli takip imkanı bulacaklar. Sedef ünitesinin resmi açılışı 9 Haziran 2010 Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

SEDEF HASTALIĞI HAKKINDA
Sedef hastalığı hem bir cilt hastalığı hem de kronik bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Sedef hastalığı lezyonları ciltte herhangi bir bölgede gelişebilir. En sık saçlı deri, dizler, dirsekler, sırtta belin altındaki bölgede, eller ve ayaklarda görülür, el ve ayak tırnaklarını da etkileyebilir. Hastalık her yaşta görülebilir ancak başlangıcı tipik olarak 15 ile 25 yaş arasıdır.

Hastalık dünyada tahminen 125 milyon kişiyi etkilemekte. Hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişse de sedef hastalığı bulunan kisilerin yaklaşık dörtte birinde hastalık orta ya da ileri derecededir. Sedef hastalarının yaklaşık yüzde 30’unda cilt belirtilerine, ilerleyici eklem hasarına yol açan psoriatik artrit eşlik etmektedir. Sedef hastalığı, toplumsal izolasyona neden olabilen bir hastalıktır. Hastalarda, kendine güvende azalma ya da depresyon görülebilir. Ayrıca yeni çalismalar, ileri düzeyde sedef hastalığının metabolik hastalıklar, obezite, kardiyovasküler hastalıklar ya da erken ölüm riskinde artış ile bağlantılı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Sedef hastalığı hakkında daha fazla bilgi için: www.sedefleyasam.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...