Çocuk ve yaşlı diyabetlilerin rahatsızlıklarının daha uzun sürdüğünü ve daha ağır seyrettiğini belirten Sayınalp, “Her yaşta çıkabilen ve yaşam boyu süren, kişinin savunma sistemini bozan diyabet hastalığı kişileri enfeksiyon etmenlerine karşı daha hassas hale getirmektedir.” dedi.

Diyabet hastalarının daha sık ve çabuk hastalandığını hatırlatan Sayınalp, bağışıklık sisteminin bozulduğu ağır vakaların ölümle sonuçlanabileceği uyarısında bulundu. Diyabetlilerde ortaya çıkan gripal enfeksiyonlar sonucunda vücudun insülin ihtiyacı arttığını ve daha yüksek dozlara gereksinimin ortaya çıktığını aktaran Sayınalp, “Bu nedenle grip aşısı, diyabetli hastaların enfeksiyondan korunması için önemli rol oynar. Tüm diyabet hastalarının mutlaka aşılanması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Sayınalp, diyabetli hastaların grip ve diğer enfeksiyonel hastalıklara yakalanmamak için evde ve çevrelerinde grip olan kişilerden uzak durması, mümkünse maske takmaları gerektiğini vurguladı. Sayınalp, ”Diyabetli hastalar vücudun savunma sistemini zayıflatacak uykusuzluk, stres ve yorgunluktan uzak durmalıdır. Ayrıca gripten korunmada önemli bir nokta da kan şekerinin sıkı kontrolde olmasıdır” dedi.

Sorularınız için: ntvmsnbc@bayindirhastanesi.com.tr

www.bayindirhastanesi.com.tr