Şeker kalbi vuruyor!

Kahveyi, çayı fazla şekerli içme, hamurlu veya sütlü tatlıları fazla kaçırma ve yerli yersiz abur cubur yeme... Gereksiz şeker alımına yol açan bu alışkanlıklar kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.

Haberler 15.06.2011 - 09:32

Şeker kalbi vuruyor!

Şeker vücudun günlük işleyişi açısından yağlarla beraber yakıt görevi görüyor ve bu amaçla kullanılıyor. Ancak şeker tüketiminin aşırıya gitmesi pek çok sağlık probleminin de yavaş yavaş ortaya çıkmasının yolunu açıyor.

Basit şeker ve şeker yerine kullanılan diyet ürünlerin kalp ve damar hastalıklarını tetikleyici etki yaptığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy, şekerin en az tuz kadar zararlı olduğunu söyledi.

Yakın zaman önce ABD’nin saygın dergilerinden Hipertension'da yayınlanan "INTERMAP" çalışmasının sonuçlarını değerlendiren Doç. Ulusoy, “Çalışma bizlere, tuz tüketiminin yanı sıra şeker tüketiminin de fazla olmasının kalp-damar sağlığı açısından ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini göstermiştir” dedi.

DİYET ÜRÜN DEYİP GEÇMEYİN
Doç. Ulusoy, şekerin kalp sağlığı üzerindeki etkisi hakkında şunları söyledi: “Araştırmalara göre Amerikan ve İngiliz vatandaşları arasında günlük diyet içecekler, diyet şeker kullanımı ve normal şeker tüketimi karşılaştırılmış ve her iki ülke vatandaşlarının kan basınçları araştırılmıştır. Amerikan vatandaşlarının İngilizlere göre daha fazla şekerli ve diyet içecekleri tükettiği saptanmış ve büyük ve küçük tansiyonun bu tüketimle orantılı olduğu saptanmıştır. Ayrıca günlük kalori alımının, idrar sodyum ve potasyum atılımının, günlük alkol ve kolesterol ile yağ tüketimi ile şekerli bir içecek tüketiminin kan basıncını da arttırdığı saptanmıştır. Bu deneklerin hepsinin beden-kitle indekslerinin daha yüksek olduğu, günlük almaları gereken potasyum, magnezyum ve kalsiyumu alamadıkları da saptanmıştır. Diğer yandan diyet ürünleri tüketiminin kan basıncı ile ters ilişkili olduğu bildirilmiştir.”

MEYVE SULARINA DİKKAT!
Amerikan Kalp Birliği’nin meyve suyu tüketimini cinsiyet, yaş ve günlük aktivite seviyesine göre belirlediğini bildiren Ulusoy, “Bunun erkekler için günde 150 kalori, kadınlar içinse 100 kalori ile sınırlandırılması gerektiğini bildirmiştir. Ancak bu bildirime rağmen bu araştırmadaki ortalama rakam 400 kalori seviyesinde olup, bu insanların hepsinin beden-kitle indeksleri yüksek bulunmuştur. Yüksek oranda tuz tüketen deneklerin aynı yüksek oranda şeker de tükettikleri ve bu vakaların kan basınçlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır” şeklinde konuştu.

ŞEKERLİ İÇECEKLER KAN BASINCINI ARTIRIYOR
40–59 yaşları arasında toplam 2696 vakada yapılan bir araştırmaya göre, şekerli içeceklerin fazla tüketilmesi kan basıncını artırıyor. Uluslararası çalışmalarda, aşırı tuz tüketen insanlarda şekerli içecek tüketiminin de arttığı, bunun da kan basıncını yükselttiği bildiriliyor. Bu nedenle şekerli içecekler, şeker ve tuz tüketiminin sınırlandırılması kalp-damar sağlığının korunması açısından büyük önem taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...