Şekere karşı eylem planı

Yaptığı çalışmalarla Türkiye’deki tuz tüketimini 18 gramdan 15 grama düşüren Türk Böbrek Vakfı’nın şimdiki hedefi ise şeker. ‘Obezite salgını’ ile mücadele için ilgililere çağrıda bulunan TBV’nin amacı; tüm organları olumsuz etkileyen şekerin günlük tüketimini 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmek.

Haberler - ntv.com.tr 30.05.2016 - 09:44

Şekere karşı eylem planı

Türk Böbrek Vakfı, geçtiğimiz yıllarda aşırı tuz tüketimine yönelik ilgili bakanlıklarca işbirliği yaparak yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Tüm dünyada birçok araştırmaya konu olan ve araştırmacılar tarafından ‘Obezite Salgını’ olarak nitelendirilen aşırı şişmanlığın, yetişkinlerde olduğu gibi çocuk nüfusunda da en önemli nedenlerinden biri aşırı şeker tüketimi.

Kronik böbrek hastalığı ile mücadele için daha önce aşırı tuz ve şeker tüketimi ile erişkin obezitesi konularında kampanyalar düzenleyerek toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapan Türk Böbrek Vakfı, rotasını bu kez çocuk sağlığına çevirdi. Vakıf tarafından hazırlanarak Bakanlığına sunulan "Aşırı Şeker Tüketiminin Önlenmesi Eylem Planı" çerçevesinde, günlük şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için çalışmalar yapılacak.

ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ BÖBREK YETMEZLİĞİNE SEBEP OLUYOR

Obezitedeki hızlı artış nedeniyle gözler, çocuk sağlığına ve beslenme koşullarına çevrildi. Erken yaşlardan itibaren edinilmesi gereken sağlıklı beslenme ve doğru yaşam alışkanlıklarına vurgu yapan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, geleceğin sahipleri çocuklar ve genç nüfusa yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini söyledi.

Erk, “Türk Böbrek Vakfı, Sağlık Bakanlığı ile birlikte günlük şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için çalışacak. Aynı tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik kampanyada yapıldığı gibi şeker tüketiminin de azaltılmasına yönelik kampanyaya ilgili tüm STK’ları davet ediyoruz” diye konuştu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk

Obezite, sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanıyor. İngiltere’de bulunan Imperial College tarafından yürütülen ve 1975-2014 yılları arasında 20 milyon kadın ve erkeğin beden kitle indeksi (BKİ) ölçümlerinin karşılaştırmasına dayanan araştırma, 1975’te 105 milyon olan obez kişi sayısının 2014’te 641 milyona yükseldiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılara göre “ağır bir obezite salgını” olarak adlandırılan konu ile ilgili hükümetlerin acil olarak harekete geçmeleri gerekiyor.

Ülkemizde ise nüfusun yaklaşık % 20’si obezite sorunu yaşıyor. Türkiye’de beden kitle indeksi açısından bakıldığında 18,50-24,99 aralığında olması gereken değerin 35 ve üstü olduğu görülüyor. Bu değerin 25’i geçmesi kilo sorununa işaret ederken, 30’u geçmesi obezite sorununu ortaya koyuyor.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYON KİŞİ OBEZİTE SINIRINI GEÇTİ!

Türkiye’de obezite sınırını geçen yaklaşık 3 milyon kişi bulunuyor. Erkeklerde obez nüfus oranı % 20 iken, kadınlarda bu oranın % 41’e çıktığı görülüyor. Hesaplamalar, ülke nüfusumuzun % 16,5’ini oluşturan 18 yaş altı gençlerin 1,8 milyonunun obez olduğunu gösteriyor. Diğer bir söylemle, 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk ve 18 yaş altı. Ve bu, mutlaka mücadele edilmesi gereken bir konu.

Sayfa Yükleniyor...