Şekeri azaltan çocuklarda 10 günde iyileşme görülüyor

ABD'deki bilim insanlarının yeni bir araştırmasına göre, kronik metabolik hastalıkları olan çocuklarda, şeker tüketiminin azaltılması durumunda 10 gün içinde iyileşme görülüyor.

Haberler - CHA 11.09.2015 - 05:57 | Son Güncelleme : 09.11.2015 - 05:59

Şekeri azaltan çocuklarda 10 günde iyileşme görülüyor

San Francisco’daki California ve Touro Üniversiteleri’nin yaptığı araştımanın sonuçları Obesity dergisinde yayınlandı.

Çocukların kolesterol seviyelerinde ve tansiyon ölçülerinde, aldıkları kalori miktarını azaltmadan ya da kilo vermeden iyileşme
kaydedildiği belirtildi.

Araştırmanın başyazarı olan pediatrik endokrinoloji uzmanı Doktor Robert Lustig, bu araştırmanın, şekerin metabolik olarak zararlı olduğunu kanıtladığını söyledi.

Buna göre şeker, sadece yüksek kalorili olduğu ya da kilo almaya yol açtığı için değil, yapısı itibarıyla zararlı bir madde. Lustig, alınan kalori miktarında değişiklik olmasa bile metabolik sağlığın tüm göstergelerinde iyileşme kaydedildiğini açıkladı.

California’daki Touro Üniversitesi Osteopati Tıp Bölümü’nden Doktor Jean-Marc Schwarz da, anne babaların çocuklarının tükettiği şeker miktarını mutlaka çok yakından takip etmesi gerektiğinin altını çizdi. Şeker oranı düşük gıdalar tüketen çocukların tansiyon, trigliserit ve LDL kolesterol oranlarında ciddi boyutta düşüş tespit edildi. Karaciğer fonksiyonlarındaysa iyileşme gözlendi.

Şekerden alınan kalori, en kötü kalori olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni, şekerin insülin direncine yol açarak karaciğer tarafından yağa dönüştürülmesi. Araştırmanın gıda ve sağlık sektörleri üzerinde büyük etkisi olması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...