Sıcaklarda isilikten korunma rehberi

Yetişkinlere de zor anlar yaşatan isilik, ter bezi kanalları tam gelişmemiş bebekleri daha çok etkiliyor.

Haberler 30.08.2010 - 10:05

Sıcaklarda isilikten korunma rehberi

Cildin dışına atılamayan ter salgısı ciltte kabarcıklanma, kızarıklık ve batma hissiyle isilik tablosunu meydana getiriyor.

Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi’den Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Vildan Şengöz, yenidoğanlarda ve birkaç aylık bebeklerde isilik tablosunun çok kolay geliştiğini, yetişkinlerde de isiliğin görüldüğünü, isiliği geçirmek amacıyla kolonya sürülmemesi gerektiğini belirtiyor ve isilikle ilgili şu bilgileri veriyor:

"İsilik daha çok yaz aylarında görülüyor. Bebeğin kıyafetlerinin sıkı olması, terin kolay buharlaşmaması ve bebeğin yıkanmaması isiliği kolaylaştırıyor. İsilik bazen sadece kabarcıklar şeklinde görülürken, bazen kızarıklık ve iltihaplı sivilcemsi kabarcıklarla kendini belli ediyor.

SENTETİK VE DAR GÖMLEK İSİLİK YAPIYOR
Bebeklik döneminde sık görülen isilik sorunu, erişkinlerde kıvrım bölgelerinden yani kol altı ve bacak arasından başlayarak hızla göğse ve sırta yayılıyor. Bebeklerde olduğu gibi havanın nem oranının artması ve sık yıkanmamak buna zemin hazırlıyor. Tropikal iklimli bölgelere seyahat edenlerde isilik kolay gelişiyor. Sentetik ve dar gömlek, tişört giyilmesi isiliğin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Gün içinde bedensel aktivitesi çok fazla olan veya kilolu erişkinlerde bu sorun daha fazla görülüyor. İsilik tablosu bir iki günde başlıyor, önlem alınmazsa hızla yayılmaya ve cildin üst tabakasının açılmasıyla yaraya yol açıyor. Üç gün içinde tablo şiddetlenebiliyor. Tedavinin başlamasıyla, genel önerilere dikkat edilirse ve özellikle nemden kaçınılırsa bir iki haftada rahatlama oluyor.

KOZMETİKLER ŞİDDETLENDİRİYOR
İsilik genelde aşırı sıcak ve nemin etkisiyle oluşuyor. Araştırmalar UV ışınlarının isiliği tetiklediğini ortaya koyuyor. Çok koyu kıvamlı güneş koruyucular ve kozmetik ürünler isiliği şiddetlendirebiliyor. Birebir havuz kimyasalları daha çok kimyasal tahrişle isiliğe benzer görüntü verebiliyor. İsilikte problem ter kanallarının kapanmasından kaynaklanıyor. Bu da en çok havanın yüksek nem oranı nedeniyle ortaya çıkıyor.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?
İsiliğin tedavisinde evre önem taşıyor. Başlangıç evresinde ise sık sık banyo yapmak, klimalı ortamda bulunmak, gün içinde gazlı bez veya tülbent ıslatılarak yapılan yaş pansumanlar, hatta ince ve açık renk kıyafetler giymek bile iyi gelebiliyor. Günde 2-3 defa çinko içeren losyonlar sürülmesi de faydalı olabiliyor. Tablo ilerlemeye başlarsa yani batma hissi, içi iltihaplı gibi görünen kabartılar ve kaşınmalar eklenirse kaşıntı giderici tabletler, çok düşük etkili kortikosteroidli losyonlar hekim kontrolünde kullanılabiliyor. Bazen de isiliğe, bakteri ve mantarlar eklenebiliyor. O zaman tablo birden şiddetleniyor ve hızla yayılarak dayanılmaz kaşıntılara neden oluyor. Hekim tarafından ikincil enfeksiyon tanısı konursa, mantar ilaçları veya antibiyotıkler faydalı olabiliyor.

BEBEKTEKİ İSİLİĞE KORTİZONLU KREM KULLANMAYIN
Bebeklerdeki isiliğin giderilmesinde bebeğe banyo yaptırırken kullanılan sabun çok önemlidir. Cildi aşırı kurutan dezenfektan yapılı sabunlardan mutlaka kaçınmak gerekiyor.


Banyo sonrasında çok ince tabaka şeklinde su bazlı tıbbi losyonlar nemlendirici olarak kullanılırsa tahriş azalıyor. Hekim kontrolü olmadan rastgele kortizonlu ve antibiyotikli kremler kullanılmaması önemli.

AŞIRI SPOR İSİLİĞİ ARTIRIYOR
Erişkinlerde isilik çok sık tekrarlarsa özellikle aşırı bedensel aktivite yasaklanıyor. Günde en az üç kez banyo gerekiyor. Çamaşırların mutlaka ince pamuklu, ter atan cinsten olması önem taşıyor. İsilik başka hastalıklarla karışabileceği için evde kullanılan losyonlar ve banyo önerileriyle iyileşmezse mutlaka cilt doktoruna görünmek gerekiyor. Döküntülere kolonya sürülmesi sakınca yaratıyor. İltihaplanmalar başlarsa bunların sıkılıp patlatılması şiddetli enfeksiyonlara neden olacağından dikkat etmek gerekiyor. Özellikle isilik olduğu dönemlerde aşırı baharatlı, acılı ve yağlı gıdalar tüketilmemesi öneriliyor. Bol su içmek de çok yararlı olabiliyor."

Sayfa Yükleniyor...