Sigara depresyona sokuyor

Birçok insan sigarayı rahatlamak için kullanıyor ancak İngiliz bilim insanları tam tersini söylüyor. Araştırmacılara göre, sigara içenlerin depresyona yakalanma riski 2 kat fazla ve sigara içmeyenler daha mutlu.

DHA 23.03.2015 - 15:03

Sigara depresyona sokuyor

İngiliz bilim insanlarının araştırması, sigara içenlerin depresyona yakalanma riskinin iki kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürüten Profesör Dr. Robert West, sigara içenlerin yüzde 18’inin depresyonda olduğunu söyledi. West, sigarayı bırakanların yaşamlarını daha mutlu sürdürdüklerini belirterek, “Sigarayı bırakanlar sadece fiziksel değil ruhsal sağlıklarına da kavuşuyor” dedi.

İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Londra Üniversitesi’nde Profesör Dr. Robert West ve takımı tarafından, sigara içen, kısa süre önce sigarayı bırakmış ve hiç sigara içmemiş toplam 6 bin 500 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, depresyonla sigaranın güçlü bağlantısı olduğunu gösterdi.

Sanıldığının aksine rahatlamak için içilen sigaranın endişe ve korkuyu tetiklediği ifade edilirken, depresyon kaynaklı ruhsal hastalıklara yakalananlardan, sigara içenlerin daha erken yaşta öldüğü ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...