Sigara şirketlerine tepki

Önde gelen tıp dergilerinden PLos Medicine, sigara şirketlerinin finanse ettiği bilimsel makaleleri yayımlamayacağını açıkladı.

23.02.2010 - 14:41

Sigara şirketlerine tepki

Public Library of Science (PLoS) dergisinin başyazısında, derginin bir sigara şirketinin kısmen veya tamamen araştırmacıya veya araştırmaya destek olduğu makaleleri yayımlamayacağı belirtildi.

Dergi, sigara sanayisinin uzun zamandır bilimi tahrif etme ve dikkatleri sigaranın zararlı etkilerinden başka yöne çekme girişimlerinden duyduğu kaygıyı ifade etti.

Başyazıda, "Sigara sanayisinin, ürünlerinin zararlarını inkar ederek, sigara yasaklarına karşı kampanya yürüterek, ürünlerini genç insanlara satarak ve çalışmalarının kamuoyu önündeki güvenilirliğini artırmak için halkla ilişkiler şirketleri ve danışmanlar tutarak haysiyetsizce davrandığı iyi bilinmektedir" denildi.

ABD'deki kar amacı gütmeyen Public Library of Science kurumuna bağlı PLoS Medicine dergisi, tıp bilimleri konusunda saygın bir dergi.

Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneğinin yayımladığı Tobacco Atlas'ın tahminlerine göre, sigaradan kaynaklanan, 2010'da dünyada 6 milyon, 2020'de ise 7 milyon ölüm olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...