Hamileyken sigara içmek bebeğin sağlığını ciddi şekilde bozuyor. Sigara içen anne-babaların bebekleri nikotin ve karbon monoksit gibi kimyasallara maruz kalıyor. Uzmanlar, “Sigara içerken hamile kalırsanız hemen sigarayı bırakmalısınız. Sigara içmiyorsanız, sigara dumanından kaçınmaya özen göstermelisiniz” uyarısında bulunuyor.

Uzmanlara göre, sigarayı hamile kalmadan önce ya da gebeliğin ilk 3 ayında bırakırsanız, düşük doğum ağırlıklı bebek riskiniz, sigara içmeyen bir kadınla aynı oluyor. En doğrusu hamile kalmadan önce sigarayı bırakmak, ancak eğer bunun öneminin farkına geç varmışsanız hamileliğin hangi döneminde olursanız olun sigarayı bıraktığınızda bebeğinizde sağlık sorunu gelişme riskini azaltmış olursunuz. Ne kadar erken bırakırsanız risk o kadar azalıyor.

Bebek doğduktan sonra da sigara içmemek ve bebeğin bulunduğu ortamlarda sigara içilmesini engellemek bebeğinizde solunum başta olmak üzere sağlık sorunları gelişme riskini azaltıyor. Bebeğinizin sağlığı sigarayı bırakmanız için çok güçlü bir neden, ancak bebeğinizin sağlığını riske sokacağınızı biliyor olmanıza rağmen sigarayı kendi kendinize bırakamayacağınızı düşünüyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

GEBELİKTE İÇİLEN SİGARANIN ETKİLERİ?
Düşük ağırlıklı bebek doğumu.
• Doğumsal anormallikler (zeka düşüklüğü vb.)
• Düşük ve ölü doğum.
• Erken doğum.
• Plasenta yanlış yerleşimi.
• Sigara içen annelerde ani bebek ölüm sendromu içmeyen annelerin bebeklerinden iki kat fazla. Bebeğiniz doğumdan sonra sigaraya maruz kalırsa, hastalıklara ve solunum problemlerine yatkınlığı artıyor.

Kaynak: Doktorsensin.com