Rüzgarlı ve soğuk havada ciltte aşırı miktarda nem kaybı, damarlarda daralma ve kan dolaşımında yavaşlama oluyor. Deriye daha az besin ve oksijen gittiği için cilt soluk, hatta mor görünebiliyor. Kuruyan, canlılığını yitiren ve az beslenen ciltte çeşitli sağlık sorunları gelişebiliyor. Bu nedenle soğuk havalarda cilt bakımının önemi artıyor ve bunun ekstra kuruluk göz önüne alınarak yapılması gerekiyor.

Soğuk hava ve rüzgarın cilt üzerindeki etkisi giysilerin kapatmadığı yüz ve ellerde daha belirgin oluyor. Bu etkilerin başında ise kuruma, kepeklenme, yanma, kaşıntı gibi sorunlar geliyor.

KURULUK, CİLDİN YAŞLANMA SÜRECİNİ HIZLANDIRIR

Soğuk hava damarları büzüştürdüğü için kan dolaşımı yavaşlıyor ve derinin beslenmesi azalıyor. Cildin nemlenmesini sağlayan yağ bezlerinin salgısı da soğukta azaldığı için cilt kuruyor ve kepekleniyor. Aşırı kuruma, cildin erken yaşlanmasında da önemli bir etken. Bu nedenle dermatoloji uzmanları, soğuk havalarda başta yüz ve eller olmak üzere tüm cildin nem oranının uygun nemlendirici kremlerle korunması gerektiğine vurgu yapıyor.

KURU VE ÇATLAMIŞ ÇİLT ENFEKSİYONA AÇIK OLUR

Cilt yeterli şekilde nemlendirilmezse oluşan kuruluk, çatlaklara ve yırtıklara yol açabiliyor, bu da cildi dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara açık hale getiriyor. Ayrıca alerjik kişilerde yünlü giysilerin etkisiyle kontakt dermatitler kış aylarında daha çok görülüyor.

ELLERE DAHA FAZLA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Cildi soğuk havanın etkilerinden korumanın yolu ise başta el ve ayaklar olmak üzere tüm vücuda düzenli olarak yağlı krem ve losyonlarla bakım yapmaktan geçiyor. Uzmanların önerisi, kış aylarında yağlı el kremlerinin, nemlenlendirici jellerin daha sık uygulanması, el sabunlarının kremli veya yağlı olması, ayrıca eldiven kullanılması yönünde.

KIŞ AYLARI CİLTTE ‘YOĞUN BAKIM’ GEREKTİRİYOR

Cilt bakımını; her insanın cilt yapısının ve cilt ile ilgili sorunlarının farklı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak yapmak gerekiyor. Ancak doğru ürünlerle cilt bakımı yapmanın yanı sıra ılık suyla yıkanmak, radyatörlerin üstüne ıslak bez koyarak mekanın nem dengesini sağlamak, bol su içmek, sebze- meyve ağırlıklı beslenmek ve temiz havada düzenli egzersiz yapmak, genel anlamda cilt sağlığını koruyan etkenler arasında. Beslenmenin cilt sağlığında çok önemli rol oynadığını belirten uzmanlara göre özellikle kış aylarında, A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum gerekli miktarlarda alınmalı, vücudun yağ ve karbonhidrat dengesine de dikkat edilmeli.

CİLDİNİZ KIŞTAN ÇOK ÇEKTİ! ONU VASELINE NEMLENDİRİCİ JEL İLE ÖDÜLLENDİRİN.