Yaza formda girmek için baharın son günlerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Berna Ertuğ, sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. İşe metabolizma hızını ölçtürerek başlamak gerektiğini vurgulayan Ertuğ, hızlı kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetlerin, uzun vadede sağlıksız sonuçlara neden olduğuna dikkat çekti.

Ertuğ, “Doğru beslenme şekli kişiye özeldir ve bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti gibi birçok faktörün birleşmesiyle şekillenir. Doğru besinleri tercih ederek, sağlıklı kilo vermek için atılabilecek ilk adımlardan biri metabolizma hızı ölçümüdür. Kişiden kişiye farklılık gösteren metabolizma hızının ölçümünde en doğru sonucu elde etmek için; kişinin ağzı ve burnu bir maske ile örtülür. Yaklaşık 10-15 dakika süren ölçümde, kişinin oksijen tüketim kapasitesine göre metabolizma hızı ölçümü yapılır. Bu ölçümün sonunda diyetisyen kişiye özel bir beslenme programı hazırlar” dedi.

3 SAATTEN FAZLA AÇ KALMAYIN
Tüm gün boyunca tüketilen besinlerin 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo vermenin sancılı bir süreç olmaktan çıkacağını söyleyen Ertuğ, sağlıklı kilo vermek için şu önerilerde bulundu: “ Az miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile 3 ana 3 ara öğün kuralına uymak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok fazla yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN “4 YAPRAKLI YONCA” MODELİ
Beslenmede “4 yapraklı yonca” modeli; doğru besin gruplarından, uygun miktarlarda tüketmek ve kilo verirken sağlıklı kalmak için takip edilmesi gereken bir kuraldır. Her yaprak 1 besin grubunu oluşturmaktadır. Bu gruplar; süt ve ürünleri grubu (süt, yoğurt, ayran, cacık), et-kuru baklagiller-yumurta-peynir, ekmek-tahıl grubu (ekmek, makarna, pilav, çorba…), meyve ve sebze grubudur. Diyetisyen kişiye en uygun diyet programını oluştururken, her bir gruptan alınması gereken miktarları da belirler.

SELÜLİTTEN KURTULMAK MÜMKÜN
Fazla kiloları verebilmek için aceleci davrananlar, yanlış diyetler ve hızlı kilo kaybı ile vücudunu olumsuz etkilemektedir. Yanlış beslenme şekliyle yağ yerine kas kaybedildiğinde, kilo verildiği zannedilir; fakat vücutta sarkmalar, kırışmalar, selülit görüntüsündeki artışlar gözlenmeye başlar. Tedavinin diyetisyen kontrolünde yapılması, sağlıklı bir şeklide kilo vermek için çok önemlidir. Bunun için; metabolizma hızı oksijen tüketimi yöntemiyle ölçülmeli, detaylı vücut analizi yapılmalı, kişinin sağlık durumu, yaşam şekli ve diğer tüm özellikleri incelenerek, diyetisyen tarafından önerilen sağlıklı beslenme programı uygulanmalıdır.”