Münih Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenlenen EuropeanRespiratorySociety (ERS) 2014 Kongresi, dünyada göğüs hastalıkları alanında en büyük ve en seçkin platformlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu önemli kongreye Türkiye’den 400’e yakın hekim katıldı.

Türkiye'den Türk Toraks Derneği de kongre merkezinde bir stant açarak katılımcıları bilgilendirdi. Türk Toraks Derneği standını ziyaret eden Münih Konsolosumuz H. Selçuk Eke, dernek yöneticileriyle bir süre sohbet etti, Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu ile Almanya'da yaşayan Türk yurttaşları ile ilgili olarak bilgi alış verişinde bulundu. Prof. Yorgancıoğlu, kongreye Türkiye'den çok sayıda katılım olmasının kendilerini onurlandırdığını söyledi, “Türk Toraks Derneği olarak Avrupa Solunum Derneği ile bir işbirliği anlaşması imzaladık. Bu Türkiye için gurur verici bir olay. Çünkü, Türk Toraks Derneği üyeleri çok düşük bir ücretle Avrupa Solunum Derneği'nin üyesi olacaklar ve bu derneğin tüm olanaklarından faydalanabilecekler, tüm yayınlarına erişebileceklerdir. Bu anlaşmanın dünya akciğer sağlığı alanında çok değerli işbirliği sonuçları getireceğine inanıyorum' dedi.

Türk Toraks Derneği üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı'nın kongrede sunduğu, 'Göz yaşartıcı gaz solunmasının (biber gazı) etkileri, çocuklarda pasif sigara içiciliği ile ilişkili solunum bozuklukları' konulu sunumlar da büyük ilgi gördü.