Sosyal medyadan uluslararası derneğe

Ocak 2013’te New York'ta dernekleşen ve ‘Ya sen, ya ben ya da sevdiğimiz kanserle dans ettik, ediyoruz, edeceğiz…’ sloganıyla yola çıkan Kanserle Dans, 17 Mayıs’ta İstanbul’da destek ve bağış etkinliği düzenleyecek.

02.05.2013 - 14:25

Sosyal medyadan uluslararası derneğe

2012 yılında kurulan Kanserle Dans blog sitesi, 8 bini aşan takipçisi, 110 binden fazla site okuyucusu ile kanserle ilgili hayati bilgileri okuyucuları ile paylaşıyor.

Sitenin kurucuları Esra Ürkmez Bayraklı ve Ebru Tontaş da yakınları vasıtasıyla kanserle yüzleşmiş iki isim. Amerika’da yaşayan iki Türk okul arkadaşının yolları ailelerindeki kanser hastaları nedeniyle kesişmiş. Esra Ürkmez Bayraklı’nın kanserle tanışması; babasına konulan pankreas kanseri, Ebru Tontaş’ın ise annesine konulan meme ve babasına konulan prostat kanseri teşhisi ile olmuş.

En yakınlarına kanserle mücadelelerinde destek olmaya çalışan ikili, hastalıkla ilgili araştırmaları, çıkan yeni tedavi bilgilerini, klinik çalışmaları paylaşmak ve kanserle ilgili bilinirliği artırmak için 2012 yılının Mayıs ayında, “kanserle-dans.blogspot.com” isimli bir blog/internet sitesi kurdu.

KANSERDE DE "DOĞRU ADIM" ÇOK ÖNEMLİ
Kurdukları sitede kanserle mücadeleyi adeta bir dansa benzeterek, sürekli doğru adımlarla yürütülmesi gereken bir süreç olduğunun altını çizen ikili, kısa sürede yüz binlerce okuyucu ve takipçi kazandı. 8 bini aşan Facebook takipçisi ve 110 binden fazla okuyucusuyla blog/internet sitesi, yabancı kaynaklı akademik çevirilerden oluşuyor ve yalın bir dille, sağlıklı beslenmeden, spor yapmanın öneminden, tedavi sürecine, doktorlar tarafından kullanılan terimlerin ne anlama geldiğine kadar birçok bilgiyi takipçilerine aktarıyor.

Blog Yazarı Ebru Tontaş Blog Yazarı Ebru Tontaş

Esra Ürkmez Bayraklı ve Ebru Tontaş “Kanserle Dans’ın var oluş sebeplerini şu sözlerle özetliyor: “Sloganımız en büyük çıkış sebebimiz zaten; ‘Ya sen, ya ben ya da sevdiğimiz kanserle dans ettik, ediyoruz, edeceğiz…’ Şu anda gerçekleşmiş iki projemiz var; bağış amaçlı satışını yapacağımız Kanserle Dans T-shirtleri, ve Türkiye’de bir ilk; meme kanserini anlatan çocuk kitabımız. Breast Cancer UK’ den çoğaltma iznini aldığımız kitap, ücretsiz olarak bastırılıp kanser hastalarına yine ücretsiz olarak dağıtılacak. Amerika’daki dernek anlayışı ile Türkiye’de gönüllülerimiz sayesinde bağışlarının tamamının yardım için kullanılacağı bir dernek olmayı hedefliyoruz. Bizim için insan önemli... Nereden geldiği, nereye gittiği değil… Psikolojik yardıma, bilgiye ihtiyacı olan, kendini anlayan birilerine ulaşmaya çalışan, kanserle dans eden veya bu dans pistinde bulunan herkese açığız. Blog ve Facebook sayfasının gelişmesine yardım eden gönüllüler listesi hem akademik, hem de ya kendisi ya da bir yakını kanserle dans etmiş hastalardan oluşuyor. Bize destek veren herkese ve her kuruma sonsuz teşekkürlerimizle…”

TÜRKİYE'DE DE DERNEKLEŞME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
2013 Ocak tarihi itibariyle resmi olarak New York'ta dernekleşen “KanserleDans”kısa sürede başarılı etkinliklere imza attı. Şubat ayında dört büyük spor kulübü olan Galatasaray USA, Fenerbahçe USA, Beşiktaş USA ve Trabzonspor USA’nın katılımıyla İzmir USA'nin ev sahipliği ile Kanserle Dans, ilk bağış yemeğini New York'ta gerçekleştirdi. Bağış yapanların arasında Türk kulüplerinin Amerika ayaklarından, Amerikalı şirketlerine, Hindistanlı kurum ve kuruluşlarına kadar geniş bir kitle mevcut.

DESTEK GECESİNE ÇOK SAYIDA ÜNLÜ İSİM KATILACAK
Derneğin Türkiye’de yapılacak ilk destek ve bağış etkinliği ise 17 Mayıs2013'de Etiler Şamdan'ın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Tanıtım ve destek kokteylinde, katılımcılar arasında kendisi veya sevdiği kanserle yüzleşmiş ünlü isimler, onkologlar, cerrahlar, ilaç firmaları ve hastanelerin yöneticileri ile Kanserle Dans ailesinin üyeleri de yer alacak.

Blog Yazarı Esra Ürkmez Bayraklı Blog Yazarı Esra Ürkmez Bayraklı


Düzenlenecek kokteylde toplanan yardımlarla, “kanserle dans” edenlere psikolojik yardım, tedavi sonrası iş imkanı alt yapısı projesi desteklenecek. Etkinlikte Ayşe Nihan Kuzucu ve İrfan Yüksel çifti de Arjantin tangosu gösterisi yapacak.

Kanserle Dans sitesine aşağıdaki adreslerden ulaşmak mümkün.
http://kanserle-dans.blogspot.com/p/gonullulerimiz.html
http://www.facebook.com/pages/Kanserle-Dans/233987260042551
http://kanserle-dans.blogspot.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...