Spora başlamak için en uygun zaman

Zamanlarının büyük kısmını TV veya bilgisayar başında geçiren çocuklar, fiziksel ve sosyal açıdan yetersiz bireyler olarak büyüyor.

Haberler 02.11.2012 - 09:49

Spora başlamak için en uygun zaman

6 yaşından sonra çocuklarda kontrollü hareket etme yeteneği geliştiğini belirten Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, bu nedenle 7 ile 10 yaş aralığının çocukların spora başlaması için en uygun dönem olduğunu söyledi.

Genç sporcularda görülen ani ölümlerinin genellikle zamanında teşhis edilmemiş doğumsal kalp hastalıklarına bağlı olduğunu ifade eden Dr. Başıbüyük, çocuğun hiçbir şikayeti olmasa bile spora başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Uzm. Dr. Mine Başıbüyük, “Ağır efor gerektiren futbol, voleybol, basketbol ve yüzme gibi sporlara başlamadan önce elektrokardiyogram, akciğer grafisi, tam kan sayımı, Hepatit B ve C testleri yapılmalı. Çocuğun sadece spora başlarken değil spora devam ettiği sürece de belli aralıklarla kalp kontrolleri mutlaka yaptırılmalı” dedi.

Başıbüyük sporun, akciğerleri ve kalbi kuvvetlendirdiğini, yetişkin dönemde oluşabilecek kalp-akciğer hastalığı riskini en aza indirdiğini söyledi.

SAKATLANMALARI ÖNLEMEK İÇİN AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ!
Çocuğa spor ayakkabısı seçerken, ayakkabının burnu ile en uzun parmağın ucu arasında bir parmak mesafe olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Başıbüyük, “Ayaklar gün içinde hafifçe şişeceğinden ayakkabı alışverişine öğleden sonra ya da akşamüzeri gidilmeli. Koşu ayakkabısı çok amaçlı kullanım için uygun değildir, çünkü yana doğru harekete izin vermediğinden yaralanma riskini artırır” uyarısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...