“Sürüş esnasında sigara kullanımı kaza riskini 1,5 kat arttırıyor”

Araba kullanırken sigara içmenin, dikkati dağıtarak sürüş güvenliğini tehlikeye soktuğunu söyleyen Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Çeşitli araştırmalar, sigara içenlerin motorlu taşıt kazası geçirme ihtimalinin içmeyenlerden en az 1,5 kat fazla olduğunu kanıtlamaktadır" dedi.

Anadolu Ajansı 02.10.2019 - 12:06

“Sürüş esnasında sigara kullanımı kaza riskini 1,5 kat arttırıyor”

Sürüş esnasında sigara kullanmanın kaza riskini 1,5 kat arttırdığını söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, trafik ekiplerince yapılan denetimlerin vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik olduğunun altını çizdi.

Sürüş esnasında sigara kullanımını önlemek için yapılan çalışmaların, ortada çok ciddi bir sorun olduğuna işaret ettiğini bildiren Erdöl, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Araçta sigara kullanımına yönelik trafik denetimlerinin iki amacı var. Birincisi sürücülerin sigara kullanımı esnasında yaşadığı dikkat dağınıklığını önleyerek trafik kazalarının dolayısıyla can ve mal kayıplarının önüne geçmek. Sigara içerken sigara ve çakmağı aramak, sigarayı yakmak, kül tablasına kül dökmek, sigarayı söndürmek, sigaranın neden olduğu sürüş esnasında dikkat dağınıklığı nedenleri arasında gösterilebilir. Ayrıca sürüş esnasında ve trafik kazası esnasında sigara nedeniyle çok ciddi yangına neden olma ihtimali de söz konusudur. Avustralya, İtalya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan çeşitli araştırmalar, sigara içenlerin motorlu taşıt kazası geçirme ihtimalinin içmeyenlerden en az 1,5 kat fazla olduğunu kanıtlamaktadır. Yine Amerika'da yapılan bir araştırmada sürüş esnasında sigara kullanmanın trafik kazalarının yüzde 1'ine karşılık geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Türkiye'de 2018'de 1 milyon 229 bin 364 trafik kazası olduğunu, bu trafik kazaları sonucu 6 bin 675 kişinin öldüğünü, 307 bin 71 kişinin de yaralandığını ve ülkemizdeki trafik keşmekeşinin ve sigara içme oranının ABD'den çok daha fazla olduğunu düşünürsek tehlikenin boyutunu görebiliriz."

“YILDA 600 BİN KİŞİ PASİF İÇİCİLİK NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR”

Erdöl, trafik kazalarının dünya çapındaki tüm ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılalarının yaklaşık yüzde 3'ünü oluşturduğuna değindi.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl Prof. Dr. Cevdet Erdöl

Denetimlerin ikinci amacının da sürüş esnasında araçta bulunan diğer kişilerin tütün dumanına maruz kalmasının önlenmesi olduğuna işaret eden Erdöl, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada her yıl 600 bin kişi pasif içicilik nedeniyle hayatını kaybettiğini aktardı.

"KİTLE İMHA SİLAHI"

Araçta sigara içmenin yalnız içene değil aynı ortamda bulunanlara da zarar verdiği ve bu durumdan en çok bebek ve çocukların etkilendiği dile getiren Erdöl, "Tüm vatandaşlarımızı gerek sürüş esnasında gerek diğer zamanlarda en büyük kitle imha silahı olarak değerlendirdiğim tütün ürünlerinden uzak durmaya davet ediyorum" diye konuştu.

VİDEO: ÖZEL ARAÇTA SİGARA SÜRÜCÜYE SİGARA CEZASI! (HUKUKÇULAR NE DİYOR?) (26.09.2019)

Sayfa Yükleniyor...