‘Tahlillerinizi farklı hekimlere gösterin’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastalara tahlil sonuçlarını farklı hekimlere göstermeleri önerisinde bulundu ve “Elbise alırken bile mağaza mağaza dolaşılıyor” dedi.

Haberler 26.12.2011 - 11:53

‘Tahlillerinizi farklı hekimlere gösterin’

Hastaların tahlil sonuçlarını farklı hekimlere göstermeleri kültürünün oluşması gerektiğini belirten Bakanı Recep Akdağ, “Bir elbise alırken bile mağaza mağaza dolaşıyoruz. Sen burada kalbini emanet edeceksin, gerekirse on yere de soracaksın. İnsanlarda artık bu kültürün oluşması lazım” dedi.

TAM GÜN’DEN GERİ DÖNÜŞ YOK
Akdağ, Tam Gün sıkıntısının sadece metropollerdeki üniversitelerin bazılarında olduğuna dikkat çekerek, artık Türkiye’de “para ver uzmana gözük” devrinin bittiğini vurguladı. Üniversite hastanelerine gelen hastaları uzman hekimlerin muayenehanelerine götürüp ciddi paralar karşılığında ameliyat ettiklerini hatırlatan Akdağ, “Artık bunlar tamamen bitti. Tam Gün’de bir daha geriye dönüşe izin vermeyiz. Buna Başbakan da izin vermez” şeklinde konuştu. Dışarıda çalışmayı tercih eden hocaların istedikleri takdirde ücret karşılığında üniversitelerde eğitim verebildiklerine dikkat çeken Akdağ, bu hocaların döner sermayenin hasta hizmetlerinde çalışamadıklarını söyledi ve şöyle konuştu:

“Şu anda üniversite hastanelerinde hizmet vermeyen hekimlerin sayıları yüzde 5’ler civarındadır. Dolayısıyla yüzde 95 kadarı hala hizmet veriyor. Bunlar döner sermayenin yanında bir de performans ücreti alıyor. Eskiden bu parayı vatandaş ödüyordu. Şimdi bu parayı vatandaşın yerine devlet ödüyor. Aslında bu sıkıntı Anadolu üniversitelerinde çıkmadı. Bu sıkıntı sadece metropollerdeki üniversite hastanelerinin bazılarında çıktı.”

DEVLET HASTANESİNDE YAPTIRDIK
Star’da yer alan habere göre geçtiğimiz günlerde devlet hastanesinde oğlunu apandisit ameliyat ettirdiğini belirten Sağlık Bakanı Akdağ, “Daha sonra bir yakınımı da Erzurum’daki devlet hastanesinde ameliyat ettirdim. Özel hastanede de ameliyat ettirirdim ve para da istemezlerdi. Fakat devlet hastanesine daha çok güveniyorum” dedi. Doktor hastanın tahlil sonuçlarına bakarak kalbinden ameliyat edilmesi kararı verdiyse hasta bu sonuçları alıp başka doktorlara da göstermesi gerektiğini belirten Akdağ, şöyle konuştu: “Bugün bir elbise alırken bile mağaza mağaza dolaşıyoruz. Sen burada kalbini emanet edeceksin gerekirse on yere de soracaksın. İnsanlarda artık bu kültürün oluşması lazım. Çünkü şifayı Allah verir hekim vermez hekimi sadece vesile eder.”

ACİLDE PARAYA 10 GÜN KAPAMA
Özel hastanelere gelen acil vakalardan ücret alınmadığını anımsatan Akdağ, para aldığını tespit ettikleri özel hastanelere 10 gün kapatma cezası verdiklerini hatırlattı.

Sayfa Yükleniyor...