Tanıdık bir düşmandan domuz gribine katkı

ABD'deki H1N1 ölümlerinin bazılarına, daha önceki salgınlarda da tespit edilen bir eş enfeksiyonun katkı yaptığı saptandı.

30.09.2009 - 23:05

ABD'deki birçok domuz gribinden ölüm vakasına, hastada aynı anda seyreden ikinci bir enfeksiyonun katkı yaptığı belirlendi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nce yapılan çalışmada, bu hastalıktan ölen 77 kişinin yüzde 29'unun, bakteriyel bir eş enfeksiyon taşıdıkları sonucuna varıldı. Bu bakteriyel hastalığın yaklaşık yarısının ise Streptococcus pneumoniae olduğu, bu bakteriye karşı aşılamanın mümkün olduğu kaydedildi.

Çalışma sonucunda hazırlanan raporda, doktorların şiddetli domuz gribi vakalarında bu tür eş enfeksiyonları ihmal edebileceklerine dikkat çekildi.

Raporda, ''Bu rapordaki bulgular, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonunun, H1N1 salgınından ölümlere katkı yaptığını ortaya koymaktadır'' denildi.

Raporda 1968, 1957 ve 1918'deki salgınlarda ölenlerin birçoğunda da ''S. pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus ve Grup A Streptococcus'' belirlendiği hatırlatıldı.

Raporda, bu bakterilerinin birçoğunun, rutin klinik testlerle belirlenemediği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...