Tansiyon hastalarına iyi haber

İlaçlarını alamayan ve hastane hastane gezerek uzman hekimleri arayan vatandaşlarla eczacıların tepkisi sonucu tansiyon ilaçlarıyla ilgili genelge ertelendi.

Tansiyon hastalarına iyi haber

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) tansiyon ilaçlarıyla ilgili düzenlemesinin, ''ilaçlarını alamayan ve hastane hastane gezerek ilgili uzman hekimleri arayan vatandaşlarla eczacıların tepkisi sonucu'' yayımlanan genelgeyle ertelendiğini söyledi.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, 12 Ekimde yayımlanan ve dün uygulanmaya başlayan genelgenin, tüm yurtta ilaç ve eczacılık hizmetinin sunumunda krize neden olduğunu belirtti.

Özellikle, raporları olsa dahi tansiyon hastalarının 100'ü aşkın ilacının sadece kardiyolog, nefrolog ve endokrin uzmanları tarafından yazılması şartının ''vatandaş ve eczacıları çileden çıkardığını'' iddia eden Saydan, SGK'nın, vatandaşların ve eczacıların tepkisi karşısında genelgenin bazı maddelerini erteleme kararı aldığını ifade etti.

''SGK'nın genelge yayımlarken sonuçlarını düşünmeden düzenlemelere gittiğini'' kaydeden Saydan, tansiyon ilaçlarıyla ilgili uyarıda bulunmalarına rağmen zamanında geri adım atılmadığı için dün ilaç yazdırmak isteyen vatandaşlarla eczacıların karşı karşıya bırakıldığını savundu.

SORUNLA TEKRAR KARŞILAŞABİLİRİZ
Saydan, ''İlaçlarını alamayan ve hastane hastane gezerek ilgili uzman hekimleri arayan vatandaşlarımız tepkilerini Sosyal Güvenlik Kurumuna da bildirmiş, gerek eczacılarımızın gerekse vatandaşlarımızın tepkisiyle genelgenin ilgili maddesi ertelenmiştir'' ifadesini kullandı.

Söz konusu genelgeyle ayrıca 10 Kasımda uygulamaya geçecek, SGK'nın bütün ilaçlarda kimyasal ve bioeşdeğer olanını değil, tedavi grubuna göre benzer etkide olan herhangi bir ilacı verebileceğine ilişkin maddenin de ertelendiğini bildiren Saydan, ''Ancak bu ertelemeler, aynı sorunun ileri bir tarihte yeniden yaşanacağını göstermektedir. Hiçbir şekilde çözüm değildir'' dedi. Saydan, SGK'nın ivedilikle bu düzenlemeden vazgeçmesi gerektiğini savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...