Ankara Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Karaer, köylülerin, çalışma saati olarak kenelerin hareketsiz veya en az hareketli oldukları günün 15 derecenin altında olduğu zaman dilimlerini tercih etmesini gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Karaer, laboratuvar şartlarında keneleri 12 derecede sakladıkları, bu sıcaklıkta aktif olmadıklarını söyledi.

Kenelerin, laboratuvarda iklim dolaplarında 12-13 derecede 6-7 ay canlı kalabiliklerini belirterek, '' Kene burada hareketsizdir, aktif değildir. Bu vaziyette aktif olmayan kene de kan emeceği insan veya hayvanları algılayamaz'' dedi.

Kenelerin bu özellikleri düşünüldüğünde, köylüler ve çiftçilerin tarla, bağ, bahçedeki işlerini, sıcaklığın 15 derecenin altında olduğu sabah saatlerinde yapmalarını gerektiğini vurgulayan Karaer, şunları söyledi:

''Çiftçilere erken kalkmayı, işe erken gitmeyi öneriyoruz. Atalarımızın dediği gibi, 'güneş üzerlerine doğmasın, bereketleri artsın.' Bunu tavsiye ediyoruz. Sabah erken kalkmalarını ve saat 05.00-10.00 saatleri arasında çalışmalarını öneriyorum. Tarlada, bağda, bahçeki işler, kenelerin hareketsiz veya en az hareketli oldukları, sıcaklığın 15 derecenin altında bulunduğu sabah saatlerinde yapılmalıdır. Ayrıca akşama doğru da hava ısısı düştüğü için sabahtan arta kalan işler, akşama tamamlanabilir. Yani çalışma saatlerini sabah 05.00-10.00, akşam 17.00-20.00 saatleri arasında yapmalıdır. Dinlenme saatleri olarak ise saat 10.00-17.00 arasını tercih etmelidirler.''

Bununla ilgili Ankara'nın Nallıhan ilçesindeki bir maden işletmesinde vardiya sistemlerini değiştirdiklerini de ifade eden Prof. Dr. Karaer, bu doğrultuda öğlen çalışma vardiyalarını sabah ve akşama aktardıklarını, öğleni boş bıraktıklarını söyledi.

VÜCUT ISISI VE TER KOKUSU KENEYİ CEZBEDER
Ter, vücut ısı artışının algılanmayı kolaylaştıran ve keneyi cezbeden bir unsur olduğunu belirten Karaer, şöyle dedi:

''Sabahın erken saatlerinde vücut ısısında yükselme, öğlen saatlerine göre çok daha az olacağı için terleme de olmaz. Bu yüzden kenenin ısıyı ve kokuyu alması da engellenmiş olur. Ve kene kan emmek için insanı algılayamaz.''