Tatil dönüşü lekelerden kurtulma rehberi

Sere serpe güneşin altına yattınız, bol bol güneşlendiniz ve tatilin keyfini çıkardınız... Peki cildinizde oluşan güneş lekeleri?

Tatil dönüşü lekelerden kurtulma rehberi

Yaz aylarında artış gösteren ve estetik görünümü bozan güneş lekeleri bir çok kişinin canını sıkıyor. Dermatologlar, ciltteki güneş lekelerinden kurtulmada en etkili tedavinin renk açıcı kremler ve peeling yöntemleri olduğunu söylüyor.

Uzmanlara göre, bu yöntemlerle güneşin neden olduğu lekelerle birlikte, ciltteki kırışıklıklar, sarkmalar ve solgun görünümden de kurtulmak, böylece ışıl ışıl bir cilde kavuşmak mümkün.

Ancak bu uygulamaların mutlaka konunun uzmanı tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan uyarıyor: Kulaktan dolma bilgiler ve yanlış ürün kullanımı, bırakın lekeleri yok etmeyi, ciltte çok daha ciddi sorunların doğmasına neden olabilir.

Dr. Gökhan Okan, yaz mevsiminde cilt hastalıkları hekimlerine leke nedeniyle başvuran hasta sayısında belirgin bir artış olduğunu söyleyerek "Kızgın güneş, mevcut lekeleri koyulaştırmanın yanında yeni leke oluşmasına de sebep olur" diyor. 

Leke, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir sorun. Kadınlarda daha sık görülüyor ve rahatsızlık veriyor. Melanin hücrelerinin fazla çalışmasının birçok sebepten kaynaklandığını belirten Dr. Okan, güneş lekelerinden korunmak için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

"Kullanılan ilaçlar, böbrek üstü bezi, tiroit bezi ve bazı bağırsak hastalıkları, demir metabolizması bozuklukları gibi sistemik hastalıklar, yanlış kozmetikler, genetik nedenler, uzun süreli ve yoğun güneşe maruz kalma, bazı enfeksiyon hastalıkları ve dermatolojik hastalıklar lekeye neden olabilecek başlıca sebeplerdir.

YAZ AYLARINDA KOZMETİĞİ AZALTIN
Doğum kontrol hapları, tansiyon düşürücü ilaçlar, antibiyotikler, psikiyatrik ilaçlar, ağır metaller ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar leke artışına neden olabilecek ilaç gruplarıdır. Bunların içinde en önemlisi doğum kontrol haplarıdır. Bu sebepten, doğum kontrol hapı kullanan kişilerin mutlaka güneş koruyucu kullanmaları gerekir.

Kozmetik ürünlerin içinde bulunan bazı maddeler güneşe karşı hassasiyet yaratarak leke artışına neden olabilir. Özellikle esans içeren kozmetik ürünlerde bu risk yüksektir. Bu nedenle kişilerin yaz aylarında, kış mevsimine göre daha az kozmetik kullanmaları ve kullanacakları kozmetiklerin güneş koruyucu içermesine dikkat etmeleri önerilir.

ESMERLER LEKEYE DAHA YATKIN
Cilt rengi koyu olanlarda, aktif melanosit sayısı açık renkli olanlara göre daha fazladır. Dolayısıyla leke sorunu esmerlerde daha belirgindir. Cilt yaraları ve dermatolojik hastalıklar esmer kişilerde lekeyle iyileşir. Sivilce, egzama ve liken gibi dermatolojik hastalıkların iyileşmesi leke şeklinde olacağı gibi ağda, düşme, sürtünme, yanık ve çizilme gibi nedenlerle tahriş olan deri bölgeleri de renk koyulaşması şeklinde iyileşir. Bu nedenle esmerler, derilerinin fazla zarar görmemesi konusunda dehe dikkatli olmalıdır. Sivilcelerini sıkmamaları, egzamalarını kaşımamaları, yara kabuklarını koparmamaları ve mevcut dermatolojik rahatsızlıklarını hemen tedavi ettirmeleri gerekir.

RENK AÇMA ZAMANI GELDİ
Yaşlılık lekeleri ya da karaciğer lekeleri dediğimiz lekeler ise daha çok açık tenli kişilerde görülür. Bunlar, güneş gören alanlarda açık kahverengi ile koyu kahverengi tonları arasında oval lekelerdir. El sırtı, göğüs, sırt, omuz ve yüzde bulunurlar. Orta yaşlarda görülmeye başlarlar ve yıllar içinde sayıları artar. Güneş koruyucu kullanımı ve güneşten kaçınarak yeni leke oluşumu engellenir."

Leke tedavisinin disiplin gerektiren bir tedavi olduğunu belirten ve "Güneş koruyucular tedavinin en önemli basamağıdır. Güneş koruyucuların hem ultraviole A hem de ultraviole B ışınlarından korumasına, uzun süreli etki göstermesine, hipoalerjenik olmasına, suya ve tere dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir" diyen Dr. Gökhan Okan, leke tedavisinde izlenen yöntemler hakkında ise şu bilgileri veriyor:

DERİN LEKELERE PEELİNG GEREK
"Cildi tahriş eden ürünleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. Lekeye neden olabilecek dahili hastalıktan şüpheleniliyorsa onun araştırması yapılmalıdır. İlaç kökenli leke artışı olasılığında riskli olan ilaç kesilmelidir.

Tatil dönüşü lekelerden kurtulma rehberi - 1 Dr. Gökhan Okan

Leke tedavisinde renk açıcı kremler ve peeling yöntemlerine başvurulur. Renk açıcı kremler; hidrokinon, retinoik asit, azeleik asit, kojik asit, arbutin ve glikolik asit gibi maddeler içerir. Bu maddeleri içeren ürünler tek başına kullanılabileceği gibi birbirleriyle kombine şekilde de kullanılabilir. Tedavinin mutlaka dermatolog kontrolünde olması gerekir. Tedavide alınacak cevap iki ay sonra kendini belli etmeye başlar. Bu ürünler mutlaka güneş koruyucuyla birlikte kullanılmalıdır.

Peeling, leke tedavisinde başvurulan bir diğer yöntemdir. Özellikle derin yerleşimli olduğu düşünülen lekelerde peeling yöntemi, evde kullanılacak krem tedavisiyle birlikte daha iyi cevap verir. Peeling, meyve asitli ya da TCA peeling şeklinde olabilir. Amaç, hem deride lekeli olan hücrelerin soyularak atılmasını sağlamak hem de ciltteki renk üretimini baskılamaktır.

LEKELERLE BİRLİKTE ÇİZGİLERE DE VEDA
Peeling tedavisi, iki ya da üçer hafta arayla, dört ile altı seans arasında yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asit konsantrasyonunun fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kullanımı tedavi sonrası devam ettirilmelidir. Peeling sonrası ciltte kızarıklık, hafif kabuklanma ve kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Bu bulgular birkaç günde nemlendiricilerle hafifler.

Leke tedavisi bir sistemik protokol şeklinde de gerçekleştirilebilir. Kişide leke sorununun yanında güneş hasarı, kırışıklık ve mat görüntü gibi yakınmalar varsa, hem kişinin kullanacağı ürün tedavisi hem de yapılan peeling uygulamasıyla lekeler açılır. Bu uygulama sayesinde aynı zamanda cilde parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırılır. Renk artışında azalmanın yanında ince kırışıklıklarda, sarkmada ve solgun görünümde azalma gibi yaşlanmadan kaynaklanan sorunlar da hafifletilmiş olur."

Sayfa Yükleniyor...