‘Tedaviden önce sperm dondurun’

Lösemi, lenfoma gibi gençlik çağı kanserlerinde kullanılan kullanılan ağır ilaçlar, özellikle ergenlik çağındaki erkek hastaların üreme sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Haberler 18.12.2013 - 09:40

‘Tedaviden önce sperm dondurun’

Kanser tedavisinde kullanılan ağır ilaçlar, sperm üretimini sağlayan hücreleri tahrip ederek, sperm üretimini tamamen sonlandırabiliyor. Bu da genç yaşta kansere yakalanan erkeklerin, ileride çocuk sahibi olma şansının ortadan kalkması anlamına geliyor.

Kanser tedavisi öncesi ailelere, çocukları için verebiliyorlarsa sperm örneği vermelerini öneren Embriyoloji ve Androloji doktoru Elif Ergin, “Aileler, kanser lafını duyunca müthiş bir paniğe kapılarak ilk olarak çocuklarının hayatta kalması güdüsüyle, bir sonraki adımı düşünmeden tedaviye başlıyor. Tabi ki bu çok önemli bir durum ancak kanser eskisi gibi bir kara tablo değil. Pek çok kanser türü tedavi edilebiliyor ya da kontrol altına alınabiliyor. Ancak tedaviden sonra ne yazık ki; erkek hastalarda kısırlık ortaya çıkıyor. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce ergenlik çağına girmiş çocuklarının sperm örneğini alarak dondurtabilirler” diye konuştu.

Devletin, kanser gibi bazı hastalıklarda sperm dondurulmasına izin verdiğinin altını çizen Dr. Ergin, ailelere şu önerilerde bulundu: “Sperm örneği, başarı ile dondurulabiliyor. -196 santigrat derecede yıllarca saklanabilen spermler yıllar sonra çözdürülüp %99 oranında başarı ile kullanılabiliyor. Bu sayede yıllar önce kanser tedavisi görmüş bir erkek, baba olabiliyor.”

HEKİMLER YÖNLENDİRMELİ
Dr. Elif Ergin, bu konuda hekimlere büyük görev düştüğünü belirterek; “Sperm dondurma tekniğinden pek çok ailenin haberi dahi yok. Şimdiye kadar spermini dondurduğumuz ergen sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu nedenle teşhisi koyan hekimin tedaviye yönlendirmeden önce dondurma işlemine yönlendirmesi ve aileyi bu konuda uyarması gerekiyor. Ailelerin bilinçli olması da tabi ki çok önemli” dedi.

Sayfa Yükleniyor...