‘Tek sorumlu jinekologlar değil’

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri Prof. Cansun Demir, sezaryen oranlarındaki artışta Sağlık Bakanlığı'nın 'sağlıkta dönüşüm' politikalarının da etkili olduğunu söyledi.

06.06.2011 - 10:57

‘Tek sorumlu jinekologlar değil’

TJOD Genel Sekreteri Prof. Dr. Cansun Demir, ''Türkiye'de, 2002 yılında yüzde 21 olan sezaryen oranları bugün yüzde 48'lere çıkmışsa bu sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının yüzünden artmamıştır. Sağlık Bakanlığı'nın da 'sağlıkta dönüşüm' politikalarında nerede yanlış yaptığını düşünmesini arzu ediyoruz'' dedi.

Derneğin, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının örgütü olduğunu, bu yönde birçok çalışmalar yaptıklarını ifade eden Demir, normal doğum ile sezaryenle doğum tartışmalarına değindi. Sezaryen oranlarındaki artışa dikkat çeken Demir, şunları söyledi:

''Bu sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının yüzünden artmamıştır. Sağlık Bakanlığı'nın da 'sağlıkta dönüşüm' politikalarında nerede yanlış yaptığını düşünmesini arzu ediyoruz. Biz bir şeylerin doğru olmadığını gördüğümüz, hissettiğimiz için 'kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının acaba bir takım bilgileri yenilemeleri mi gerekir?' diye bir araya gelmelerini sağlıyoruz. Biz doğum hekimiyiz ve doğum yaptırmalıyız, doğum yaptırıyoruz. Sezaryen de bir doğum şekli, sezaryeni illa kötülemek ya da yalnızca normal doğum doğruymuş demek de yanlış. Eğer biz bir şeyi yanlış yapıyorsak Sağlık Bakanlığı nezdinde onların da kendilerine dönüp bir şeyleri yanlış mı yaptıklarını düşünmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...