Testosteron erkeği dürüstlüğe yönlendiriyor

Almanya'da yapılan araştırmaya göre, erkeklik hormonu testosteron, erkeklerde yalan söyleme isteği veya ihtiyacını azaltıyor.

Anadolu Ajansı 15.10.2012 - 11:16

Testosteron erkeği dürüstlüğe yönlendiriyor

Almanya'daki Bonn Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, saldırganlığı artırdığı bilinen testosteronun dürüstlüğe yönlendirdiğini gösterdi.

Prof. Armin Falk ve ekibinin araştırmasına sağlıklı 91 erkek katıldı. Katılımcıların 46'sı testosteron içeren, 45'i bu hormonu içermeyen jeli deri üzerine sürdü. Ertesi gün katılımcıların kanındaki testosteron seviyesi ölçüldü.

Teker teker kabinlere alınan katılımcılara bilgisayarda bahis oyunu oynatıldı. Bahsi kazananın para ödülü aldığı deneyde katılımcıların skora ilişkin ne kadar yalan söyledikleri belirlendi.

Araştırmaya imza atanlardan Profesör Bernd Weber, testosteron içeren jeli kullanan katılımcıların diğerlerine göre daha "dürüst" olduğunu gördüklerini vurguladı.

Testosteronun kendine saygı, dürüstlük ve kişinin kendisiyle ilgili olumlu etki bırakma isteğini artırdığını belirten bilim insanları, bu hormonun nasıl dürüstlüğe yönlendirdiğinin ve kadınlar üzerindeki etkisinin ise başka araştırmalarla açıklanabileceğini belirtti.

Araştırma "Plos One" dergisinde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...