Tıkalı bacak damarına balon tedavisi

Bacak damarlarında gelişen tıkanıklığın ölüme yol açabildiğine dikkat çeken Prof. Bayer Çınar, bazı vakalarda balon tedavisinin önemli avantaj sağladığını söyledi, “Özellikle ileri yaşta veya açık ameliyat olamayacak hastalardaki tıkanıklığı balon veya stentle ortadan kaldırabiliyoruz” dedi.

Haberler - ntv.com.tr 25.05.2016 - 13:33

Tıkalı bacak damarına balon tedavisi

Periferik arter hastalığı, yani karın bölgesinden her iki kasık bölgesine giden atardamarlarda, ya da kasık bölgesinden diz ve diz altı bölgelere giden damarlarda tıkanıklık anlamına geliyor. Tıkanıklık durumunda ise bacağa giden kan akımında azalma oluyor.

Hastalar en çok yürüme ile ortaya çıkan baldır ve uyluk ağrısı hissediyor. Ağrı 1-2 dakikalık dinleme ile ortadan kalkıyor. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise sadece yürüyüş sırasında değil, istirahat, hatta uyurken dahi ağrı ortaya çıkıyor. Bunun dışında bacaklarda soğukluk, üşüme hissi, renk değişikliği, tüylerin dökülmesi ve ileri dönemlerde iyileşmeyen yaralar görülebiliyor.

Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bayer Çınar, periferik arter hastalığının, sigara kullanımı, diyabet, ileri yaş gibi nedenlerle çok sık görüldüğüne dikkat çekti:

“Bu hastalığa bağlı tedavi edilmeyen hastalarda uzuv kaybı, ampütasyon (daha çok kol, bacak gibi organların kesilerek vücuttan uzaklaştırılması) ve ölüm oranları oldukça yüksektir. En sık şeker hastalarında görülüyor. Kritik bacak iskemisi gelişip bacak ampütasyonuna giden hastalıkların %80’inde diyabet hastalığı sorumludur. Belirtileri bazen ayakta, parmakta iyileşmeyen yara, yürümekle bacakta ağrıdır. Ağrı dinlenmekle geçer. Buna ‘kesik topallama belirtisi’ denir. Bazen bacak soğuk, soluk, rengi morarmış olarak görülür.”

Prof. Dr. Çınar, tedavinin hastaların durumuna göre belirlendiğini vurgulayarak, “İlaç tedavisi, egzersiz tedavisi, damar içi balon ve stent işlemi son seçenek ise cerrahi tedavidir’’ dedi.

56 YAŞINDAKİ HASTANIN BACAK DAMARINA BALON TEDAVİSİ

Bacak damarında tıkanıklık olan hastalarından örnekler veren Prof. Dr. Bayer Çınar, bu hastalardan birinin de 56 yaşındaki İbrahim Turan olduğunu söyledi. Prof. Çınar, “Hasta, ayaklarında yara oluşumu ve yürüyememe şikayetleri ile hastanemize başvurdu. Kırk yıldır sigara içen, diyabete bağlı ayak damarlarında tıkanıklık olan hastanın ayağında yaralar oluşmuş ve kesilme noktasına gelmişti. Hastanın tıkanık olan damarları ilaçlı balonla açıldı. Yara bakımı yapıldıktan sonra ise yaraları kapandı ve yürümesine engel olabilecek sebepler ortadan kalktı” diye konuştu.

HASTALAR NEREYE BAŞVURACAĞINI BİLMİYOR

Prof. Dr. Bayer Çınar, periferik damar hastalığının minimal invaziv yöntemlerle tedavisinin henüz çok yaygın olmadığını vurguladı ve şöyle devam etti:
“Hastaların birçoğu bu hastalıklar için hangi uzmana başvuracağını bilmiyor. Örneğin bacakla ilgili bir problemi olan hasta, ortopedi uzmanına başvuruyor. Ortopedi, minimal invaziv tedavisi uygulayan bir bölüm olmadığından, eğer hastalık ilerlemiş bir seviyede ise hasta uzuv kaybı yaşayabiliyor. Bu sebeple hastaların kalp – damar hastalıkları bölümlerinde minimal invaziv tedavisi uyulayan hekimlere başvurmaları yerinde olacaktır.”

DAMAR TIKANIKLIKLARINDA GİRİŞİMSEL YÖNTEMLER NASIL UYGULANIYOR?

Prof. Çınar, damar tıkanıklığında uygulanan tedavi yöntemlerini detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Tıkanıklıklarda ayak bileğinden, direkt damar yolu ile damara girilerek tedavi edilir. Tıkanıklığın ya da darlığın olduğu damara ultrasonografi yardımı ile balon (balon anjioplasti) ya da stent (metal kafes) yerleştirilir. Damarın yerine, darlık ya da tıkanıklıkların yaygınlığına göre balon ya da stent birlikte ya da ayrı ayrı yapılabilir. Genel olarak darlık ya da tıkanıklık balon ile açılamadığı durumda stent yerleştirilirken bazı damarlarda direkt olarak stent yerleştirilebilir. Lokal anestezi altında ve hasta ile konuşularak uygulanan bir tedavidir.’’

Minimal invaziv yöntemlerin hastalara önemli avantajlar sağladığını kaydeden Çınar, “Bunların başında kısa hastanede kalış süresi, anestezi gerektirmemesi, risklerinin daha az olması ve ciltte ameliyat izi oluşturulmamasıdır. Cerrahi ile yapılan tedavilerde hastaların daha uzun yatış ve günlük hayata geri dönüş süresi gözlemlenirken, minimal invaziv yöntemlerde hastalar ertesi gün yürüyerek, iki-üç gün içinde taburcu olabiliyorlar’’ ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Bayer Çınar, eğitim için Türkiye'ye gelen Kazakistanlı doktorlarla.
Prof. Dr. Bayer Çınar, eğitim için Türkiye'ye gelen Kazakistanlı doktorlarla.

KAZAKİSTANLI HEKİMLERE ENDOVASKÜLER EĞİTİM

Kazakistanlı bir grup hekimin damar içi balon ve stent gibi tedavi yöntemlerini öğrenmek için Türkiye’ye geldiğini belirten Prof. Dr. Bayer Çınar, “Bu programda periferik hastalıklarda güncel tedavi yöntemlerinin anlatımı ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ameliyatsız, damar için arteryel tıkanıklıkların tedavisine örnekler verildi. En son girişim teknikleri paylaşıldı” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...