Trakya Üniversitesinde ilk böbrek nakli

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ilk böbrek nakli gerçekleştirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.07.2010 - 11:40

Trakya Üniversitesinde ilk böbrek nakli

Üniversite hastanesinde kurulan Organ Nakil Merkezi'nde, iki gün önce ilk böbrek nakli operasyonu başarıyla tamamlandı. Trakya bölgesinde ilk kez gerçekleştirilen bir operasyonla 33 yaşındaki Sabri Özcan'a, 38 yaşındaki ağabeyi Alican Özcan'ın böbreği nakledildi.

Operasyonu İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Transplantasyon Merkezi ve Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Uluğ Eldegez, Prof. Dr. Ali Emin Aydın, Doç. Dr. Fatih Tunca ve sorumlu hemşire Zeynep Palavlar'ın tıbbi, teknik ve moral desteği ile TÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Dikmengil, Yrd. Doç. Dr. Yavuz Atakan Sezer, Opr. Dr. Tamer Sağıroğlu, Prof. Dr. İrfan Coşkun, Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tozkır ve Yrd. Doç. Dr. Sedat Üstündağ gerçekleştirdi.

Operasyonun ardından hekimler, daha sonra TÜ. Rektörü Enver Duran'a, ilk organ nakli konusunda bilgi verdi.

AĞABEYDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Kardeşine böbreğini veren ağabey Alican Özcan da, ameliyatın başarılı geçtiğini belirterek, operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür etti.

Serbest meslek sahibi, 4 çocuk babası olan ve İstanbul'da yaşayan kardeşinin geçen yıl Eylül ayında ani baygınlık sonucu rahatsızlandığını ve daha sonra götürdükleri hastanede böbreğinin iflas ettiğini öğrendiklerini anlatan Özcan, şöyle devam etti:

''Biz 8 kız, 5 erkek kardeşiz. Ben çiftçilik yapıyorum. Kardeşim İstanbul'da yaşıyordu. Eylül ayında rahatsızlandı. Böbreklerinin çalışmadığı belirtildi. Kendisine 'hiç merak etme ben böbreğimi sana vereceğim' dedim. Ve bunu da gerçekleştirdik. Şu anda çok mutluyum.''

Sayfa Yükleniyor...