TTB: Sağlık personeline yıpranma hakkı tasarısı eksik ama yerinde

Sağlık personeline yıpranma hakkı sağlayan yasa teklifi Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nun gündeminde. Türk Tabipleri Birliği, bugün o teklife ilişkin görüş ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı. Birliğe göre, teklif yerinde ama "eksik ve yetersiz."

NTV Haber 23.07.2018 - 17:37

TTB: Sağlık personeline yıpranma hakkı tasarısı eksik ama yerinde

Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı getiren yasa teklifini değerlendiren Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, “Emekli hekimlere ilave ödeme yapılması ve hekimlere fiili hizmet zammı verilmesine ilişkin teklifi eksik ve yetersiz bulmakla birlikte gündeme gelmesini yerinde bulduğumuzu belirtmek isteriz” dedi. 

Teklifte 1 yıla 2 ay olarak tanınan yıpranma payının, 4 ay olarak revize edilmesi talep edildi.

“BÜTÜN EMEKLİ HEKİMLERİN MAAŞLARINA ZAM YAPILMALI”

Ayrıca, yıpranma hakkının geçmişe yönelik de geçerli olmasını istediklerini belirten Adıyaman, “Yarın işe başlayacak bir hekim belki daha iyi koşullarda çalışacak, fiili hizmet süresi zammından yararlanmış olacak ama geçmişte ağır koşullarda çalışmış bir hekim yarın fiili hizmet zammından hiç yararlanmamış olarak emekli olabilecek. Bu, açık bir adaletsizliktir” değerlendirmesinde bulundu. 

Türk Tabipleri Birliği’nin, emekli hekimlere maaş zammı düzenlemesinde kapsamın genişletilmesini de istediğini aktaran Adıyaman, “SSK, Emekli Sandığı, Bağ-kur hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olduğuna bakılmaksızın bütün emekli hekimlerin maaşlarına zam yapılmalıdır. Çalışan ya da çalışmayan bütün emekli hekimler zamdan yararlanabilmelidir” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...