TÜ Tıp Fakültesi DSÖ listesinde

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yayınladığı listeye Türkiye'den giren 34. fakülte oldu.

Anadolu Ajansı 14.04.2010 - 14:44

TÜ Tıp Fakültesi DSÖ listesinde

TÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Dikmengil, dünyadaki tıp fakültelerinin yer aldığı listeye kendi fakültelerinin de girmesinin önemli prestij kaynağı olduğunu söyledi.

Türkiye'deki 68 tıp fakültesinden 34'ünün listede yer aldığını bildiren Dikmengil, ''Yaptığımız tıbbi çalışmalar ve akademik kadromuzla bu listede yer almamız gerekiyordu. Bunu sağladığımız için mutluyum'' dedi.

Dikmengil, 1982'de kurulan TÜ Tıp Fakültesinin, bundan sonra bütün dünyada listeye girebilmiş fakültelerle birlikte anılacağını kaydetti.

LİSTEYE GİRME SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?
Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı, dünyadaki tıp fakültelerinin yer aldığı listeye girmek için 46 sayfalık form doldurularak, fakülteyle ilgili bilgiler veriliyor.

Fakültede eğitim süresi, ders saatleri, öğretim görevlisi ile öğrenci sayısının oranları gibi bilgilerin yer aldığı başvuru formu, Dünya Sağlık Örgütünün anlaşmalı olduğu Stockholm Üniversitesinde değerlendirmeye alınıyor. Buradan çıkan sonuca göre, fakülteler listeye girebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...