NTV

Tümör tedavisinde HİFU yöntemi

Anadolu Ajansı

Sağlık

Kanadalı doktorlar, kalça bölgesindeki iyi huylu tümörü, Yüksek Yoğunluklu Odaklı Ultrason HİFU (High İntensity Focused Ultrasound) uygulayarak ameliyatsız ve radyasyonsuz almayı başardı.

Kanada'da 16 yaşındaki Jack Campanile'nın malçasındaki tümör ilk kez radyasyon ya da ameliyat yöntemini kullanmadan alındı.

Toronto’daki SickKids Çocuk Hastanesi’nde gerçekleşen operasyonda, Campanile'ya HİFU(High İntensity Focused Ultrasound) denilen Yüksek Yoğunluklu Odaklı Ultrason uygulayan Dr. James Drake ve ekibi, 4 hafta süren tedavi seansı sonunda başarılı sonuca ulaştı. Kuzey Amerika’da ilk kez gerçekleştirildiği açıklanan operasyonda, MR cihazı kullanan doktorlar, ısıyla indüklenen ultrason dalgalarını, tümör üzerine odakladılar.

Hastanenin aynı zamanda Nöroşirurji Bölümü Başkanı da olan Dr. James Drake, sistem üzerinde 3 yıldır çalıştıklarını söyledi. Jack Campanile’e ameliyat korkusu nedeniyle bu tedaviyi teklif ettiklerini açıklayan Dr. Drake, “Kesinlikle radyasyon kullanılmayan ve hiçbir yan etkisi olmayan bir sitem. Araştırmacılarımız, bu sistemi rahim fibroidlerinde ve kemik tümörlerinde kullanmaya hazırlanıyor. Bu sistemin pediatrik tedavide de önemli katkıları olacağını umuyoruz” dedi.

Dr. Drake, uygulamanın beyin gibi açık operasyonlar bakımından hassas ve riskli bölgeler için de çok büyük tedavi kolaylıkları sağlayacağını söyledi.