Türk doktorun uluslararası başarısı

Prof. Dr. Cihan Yurdaydın, Dünya Gastroenteroloji Örgütü Genel Sekreteri oldu.

Anadolu Ajansı 03.12.2009 - 12:20

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cihan Yurdaydın, Dünya Gastroenteroloji Örgütü'nün (World Gastroenterology Organisation-WGO) Genel Sekreteri oldu.

Gastroenteroloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Dünya Gastroenteroloji Örgütünün yönetimi, 21-25 Kasım tarihleri arasında Londra'da ''Gastro 2009 Kongresinde belirlendi. Avrupa Birleşik Gastroenteroloji Federasyonu, Dünya Sindirim Sistemi Endoskopi Örgütü ve İngiliz Gastroenteroloji Derneğinin ilk kez bir araya geldiği toplantıya, 14 bin 500'den fazla bilim adamı katıldı.

KARACİĞER ARAŞTIRMALARIYLA TANINIYOR
Prof. Dr. Yurdaydın, yapılan seçimde oy birliğiyle örgütün genel sekreterliğine getirildi. Karaciğer hastalıkları konusunda yaptığı uluslararası araştırmalar ve bu alanda çalışan gönüllü kuruluşlara katkılarıyla gastroenteroloji dünyasının yakından tanıdığı Yurdaydın'ın, bu göreve getirilmesi Türk tıp dünyası açısından büyük önem taşıyor.

Dünya Gastroenteroloji Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Cihan Yurdaydın, ''Bu onurlu göreve seçilmem sadece benim değil, Türk bilim camiasının da başarısıdır. WGO, gastroenteroloji eğitiminin dünya genelinde standardizasyonu ve topluma indirgenmesi konusunda çalışmalar yürütüyor. Görevim süresince gastroenteroloji bilim dalının özellikle bu alanda eğitimin verilmediği Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde yaygınlaştırılması için çaba harcayacağım'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...