Türkiye’de en hızlı ilerleyen hastalık: Diyabet

Araştırmalara göre dünyada 400 milyonun üzerinde diyabet hastası var. Hastalığın en çok görüldüğü ilk üç ülke Çin, Hindistan ve ABD. Türkiye ise hastalığın artış hızının en yüksek olduğu ülkelerden biri.

İHA 12.07.2016 - 13:03

Türkiye’de en hızlı ilerleyen hastalık: Diyabet

Diyabetin her yaştan insanı etkileyebileceğine dikkat çeken Dahiliye Uzmanı Dr. Abdullah Açıkgöz, hastalığın insülin hormonunun yokluğu, eksikliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan, yaşam boyu süren bir metabolizma hastalığı olduğunu söyledi.

Kontrol altına alınmayan diyabetin ciddi sağlık problemlerine yol açabildiğine vurgu yapan Açıkgöz, "Kan şekerinin yükselmesi ile birlikte sık idrara çıkma, ağız kuruması, çok su içme, halsizlik, çabuk yorulma, kilo kaybı gibi bulgular görülebilir. Eskiden belli yaşın üzerindeki kişilerde görüldüğü inancı hakim olan hastalık günümüzde her yaşta ortaya çıkabilmektedir” dedi.

DİYABET HIZLA ARTIYOR

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin diyabetin etkisi altında olduğunu belirten Açıkgöz, ” Diyabet, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılan önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizde her 3 hastadan 1’i diyabetli olduğundan habersiz yaşamaktadır. Yaklaşık 5 milyon kişi ise, diyabet gelişme riski normale göre yüksek olan, halk arasındaki tabiriyle gizli şeker hastasıdır. Sonuç olarak, diyabet, ülkemizde 20 yaş üstü grupta toplumun yaklaşık yüzde 15’ini yakından ilgilendiren bir hastalıktır” ifadesini kullandı. 

KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇTÜRÜN

Diyabette tanı koymanın en kolay yönteminin kan şekerini ölçtürmek olduğunu belirten Açıkgöz “Normalde açlık kan şekeri 100 miligramın altındadır. Eğer açlık kan şekeri 100-125 miligram arasında ise bozulmuş açlık glikozu vardır. Bu durumda glikoz yükleme testi yapılması gerekir. Eğer açlık kan şekeri 126 miligram veya daha yüksekse birey diyabetlidir. Şeker yükleme testi için 8 saat açlıktan sonra, 75 gram glikoz suda eritilir ve içilir. Kan şekerleri 2 saat izlenir. Normal kan şekeri ikinci saatte 140-199 miligram arasında ise prediyabet (gizli şeker) vardır, bu değerler kişinin diyabete aday olduğunu gösterir. İkinci saat kan şekeri 200 miligramın üstünde ise diyabet tanısı konur” dedi.

FAZLA KİLOSU OLANLAR RİSK ALTINDA

Kilosu fazla olanların diyabet açısından risk aldında olduğunu vurgulayan Açıkgöz, bu kişilerin yılın belli dönemlerinde bazı testler yaptırması gerektiğini belirtti, "Diyabete aday kişiler beslenme alışkanlıklarını değiştirerek ve fiziksel aktivite düzeylerini arttırarak yaşamın ilerleyen yıllarında diyabetin gelişmesini önleyebilirler” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...