Türkiye'de ilk çift kol nakli yapıldı

Akdeniz Üniversitesi'nde Ömer Özkan ve ekibi tarafından, trafik kazasında hayatını kaybeden Fatih Demirel'den alınan iki kolun nakledildiği Cihan Topal'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

27.09.2010 - 13:20

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından, trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel'den alınan iki kolun nakledildiği Cihan Topal'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.


Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, iki yıl önce meydana gelen iş kazasında, kollarını silaj makinesine kaptıran ve kopan kollarına kadavradan alınan iki kolun nakledildiği Cihan Topal'ın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ifade ederek, ''Hastada morarma veya doku reddi söz konusu değil. Hastanın ellerinin fonksiyon kazanabilmesi için en az 1-1,5 yıl fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekli'' dedi.

Doç. Dr. Özkan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan ameliyatın dünyada 16'ncı, Türkiye'de ise ilk çift kol nakli olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...