“Türkiye’de tütün kullanımı azaldı, esrara dikkat!”

"Batı ülkelerinde tütün kullanımı yerini esrar kullanımına mı bırakıyor?” konusunun tartışıldığı Psikofarmakoloji kongresinde konuşan Prof. Dost Öngür, Türkiye’de de son yıllarda tütün kullanımının azaldığını söyledi ama yeni ve önemli bir başka tehlikeye dikkat çekti. Prof. Öngür, “Toplumda son dönemlerde esrar kullanımı artmaya başladı” dedi.

ntv.com.tr 27.04.2018 - 12:08

“Türkiye’de tütün kullanımı azaldı, esrara dikkat!”

10. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi ve 6. Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu’na Amerika Harvard Tıp Fakültesi'nden katılan Prof. Dr. Dost Öngür, esrarın psikoza yol açabildiğini ve güvenli bir madde olmadığını vurguladı.  

Prof. Öngür, Türkiye'de de Batı ülkelerinde olduğu gibi son yıllarda tütün kullanımının azaldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“TÜRKİYE'NİN GENELİ ARTIK DÜZENLİ TÜTÜN KULLANMIYOR”

"Tütün ürünlerinin insan sağlığına verdiği zararlar anlaşıldıkça toplum içinde tütün kullanımı azalmaya başladı. Ülkemizde aynı miktarda azalmış olmasa da Batı ülkelerinde artık toplum içinde tütün kullanımı %25, %30’lara kadar düşmüş durumda. Yani toplumun büyük çoğunluğu artık düzenli olarak tütün kullanmıyor, sigara içmiyor, tütün çiğnemiyor. Bunun yerine son dönemlerde esrar kullanımı artmaya başladı. Bunun aslında şöyle bir temeli var; düzenli olarak esrar içmenin insan sağlığına tütün kadar zarar vermediği konusunda bir kanı var. Yani akciğer kanserine, kalp hastalığına yol açmıyor, diye söylentiler var halk arasında. Rakamlar sigara kadar yaygın değil henüz. Batı ülkelerinde bile aşağı yukarı sigarayla başat durumda; %25, %30 toplum içinde esrar kullanan insan sayısı. Ama esrar yükselişte tütün düşüşte, böyle enteresan bir olgu var.”

“ESRAR PSİKOZA YOL AÇABİLİR”

Başta akciğer olmak üzere tüm kanser türlerinde ve kalp hastalıklarında sigaranın zararlarının çok iyi bilindiğine değinen Öngür, esrarın etkisinin psikolojik olduğuna dikkat çekti:

Esrarın psikolojik rahatsızlıklara çok büyük katkısı var. Yani esrar güvenli bir madde değildir, esrar bağımlılık yapabilen bir maddedir, esrar psikoza yol açabilen bir maddedir. Bu nedenle esrarın da toplum sağlığına tehlikeli olduğunu bilmemiz lazım.”

ESRAR İNSAN VÜCUDUNU NASIL ETKİLİYOR?

Esrar içen insanlarda değişik süreçler yaşandığını belirten Dr. Öngür, esrarın insan vücudunda yarattığı etkileri ise şöyle anlattı:

“Özellikle bağımlılık olabiliyor. Ondan sonra esrarın uzun vadeli etkileri birkaç değişik önünde ilerleyebiliyor. Yatkınlığı olan insanlarda psikozla ilişkisi var, şizofreni gibi veya manik depresyon gibi, bipolar bozukluk gibi hastalıklarda, psikozun yoğunlaşması, ağırlaşması esrarla olabiliyor. Yani fazla esrar içen insanlar kendisini tehlikede hissedebiliyor, etraftaki, çevredeki insanlardan veya polisten veya işte ismi konulmamış tehlikelerden dolayı kendileri başlarına bir zarar gelecekmiş gibi veya ailelerine birisi zarar verecekmiş gibi duygulara kapılabiliyorlar, halüsinasyon dediğimiz sesler duyabiliyorlar veya görüntüler görebiliyorlar, yani psikotik bir ortama girebiliyorlar.

Prof. Dr. Dost Öngür

Prof. Dr. Dost Öngür

“ESRAR İÇİNLER BİLİŞSEL YETİLERİNİ KAYBEDEBİLİYOR"

Bunun ötesinde aynı zamanda esrar, içildiği sırada kısa dönemde bilişsel yetileri köreltiyor. Yani kognitif olarak, belleği köreltiyor, kısa dönemde hesap yapma, kısa dönemde bilgiler hatırlama türünden yetileri köreltiyor. Çok fazla esrar içen insanlarda bu bilişsel bozukluk uzun vadeye yayılabiliyor, yani her gün esrar kullanan genç insanlar özellikle seneler geçtikçe gerçekten de bilişsel yetilerini kaybedebiliyorlar."

VİDEO: UYUŞTURUCU KULLANAN TAKSİCİ DEHŞET SAÇTI

Sayfa Yükleniyor...