Türkiye’de meme kanserine yakalanma yaşı daha düşük

Türkiye'deki kadınların gelişmiş ülkelerdeki hemcinslerine oranla daha genç yaşta meme kanserine yakalandığını belirten Genel Cerrah Doç. Erkan Öztürk, “Kanser sıklığı, gelişmiş ülkelerde 60’lı yaşlarda daha fazla iken ülkemizde 45-49 yaş grubunda %16,7’lik bir değerle maksimuma ulaşıyor” dedi.

Haberler - ntv.com.tr 07.09.2015 - 09:42

Türkiye’de meme kanserine yakalanma yaşı daha düşük

ABD ve Avrupa ülkelerinde meme kanseri sıklığının 60'lı yaşlarda, Türkiye'de ise 45-49 yaş grubunda olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erkan Öztürk, kanser tarama programları ve erken tanının önemine vurgu yaptı. Öztürk, Türkiye'de kadınların gelişmiş ülkelerdeki kadınlara göre daha genç yaşta meme kanseriyle mücadele etmek zorunda kaldığını aktardı.

SAĞ KALIM ORANLARI YÜZDE 20 ARTIYOR

Türkiye Meme Hastalıkları Federasyonu Ulusal Meme Kanseri Veri Tabanı verilerine göre; Türkiye’de meme kanseri ortalama yaşının 51,6 olduğunu söyleyen Öztürk, ülkemizde meme kanseri sıklığının daha genç yaşlarda görülmesinin tarama programlarının önemini arttırdığına dikkat çekti. Öztürk, meme kanserinin tüm evrelerinde 5 yıllık sağ kalım oranlarının, gelişmiş ülkelerde yine erken tanı sayesinde yüzde 73 iken, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 53 olarak bildirildiğini vurguladı.

MEME ESTETİĞİ İÇİN DE ÖNEMLİ

Öztürk, meme kanserinin erken evrede saptanmasının, aynı zamanda meme koruyucu ve onkoplastik cerrahi yöntemlerinin uygulanmasıyla daha iyi meme estetiği sağladığını sözlerine ekledi.

ERKEN TANININ 4 ŞARTI

Meme kanserinin erken tanısı için dört bileşenden bahseden Öztürk, şunları kaydetti:
"Kadınların meme kanserinin farkında olması, kendi kendini meme muayenesi, hekim muayenesi ve tarama mamografisi ancak birlikte olduğunda erken tanı başarılabilir. 20 yaş sonrası her kadın, ayda bir kez kendi kendini muayene etmelidir. Böylelikle bedenini tanıyarak herhangi bir olağandışı değişikliği erken fark edip hekime başvurması sağlanır. Belirli aralıklarla, özellikle 40 yaşından sonra ise yılda bir kez hekim muayenesi ve mamografi önemlidir. Ailesinde meme kanseri olan, genetik olarak risk taşıyan, hiç doğum yapmamış kadınlarda tarama programlarına daha erken yaşlarda başlanabilir."

RADYASYONA BAĞLI KANSER ENDİŞESİ...

Mamografi taramasının meme kanserinde ölüm oranlarını yüzde 25-30 oranında azalttığını ileri süren Öztürk, "Mamografi taramasında hastaların en çok endişe ettiği konu işlem sırasında uygulanan radyasyonun meme kanseri açısından risk taşıyıp taşımadığıdır. Oysa mamografi sırasında alınan radyasyon dozu oldukça düşüktür. 40 yaş üzeri kadınlarda radyasyona bağlı kanser oluşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Doğru ve erken tanı ile elde edilecek fayda riske göre oldukça fazladır" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...