Türkiye’nin 4’üncü yüz nakli

Türkiye'nin dördüncü yüz nakli ameliyatı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapıldı. 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'dan alınan yüz, 34 yaşındaki Turan Çolak'a nakledildi.  Operasyon 10 saat sürdü.

Anadolu Ajansı 15.05.2012 - 09:11

Türkiye’nin 4’üncü yüz nakli

Türkiye'nin dördüncü yüz nakli operasyonu kapsamında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip, 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzünü 6 saat süren bir operasyonla aldı.

Uşak'tan Antalya'ya getirilen yüz 10 saatlik bir operasyonla Turan Çolak adlı hastaya nakledildi.

Ameliyat sonrası düzenlenen basın toplantısında, operasyonun başarılı geçtiği belirtildi.

Ameliyata Prof. Dr. Ömer Özkan'ın yanı sıra Akdeniz Üniversitesi Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmiye Hadimoğlu, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koray Coşkunfırat ile çok sayıda asistan doktor katıldı.

İzmir'in Ödemiş ilçesinde yaşayan 34 yaşındaki Turan Çolak'ın 3.5 yaşındayken ocağa düşmesi sonucu yüzünün ve kulaklarının tamamen yandığı öğrenildi.

'PARASIZLIKTAN OĞLUMUN YANINA GİDEMEDİK'
Çolak'ın İzmir'in Kiraz ilçesinin Sırımlı köyünde yaşayan annesi Necibe Çolak, "Antalya'ya yüz nakli olmaya gidiyorum. Benimle biriniz gelin dedi. Para olmadığından gidemedik. 3 lira yol parası veremediğimiz için 1 aydır ilçeye gidip oğlumu göremedim. İmkan sağlanırsa Antalya'ya gitmek istiyorum" diye konuştu.

Necibe Çolak, 8 çocuğundan Turan Çolak'ın henüz 3.5 yaşındayken ocağın üzerine düştüğünü ve yüzünün yandığını söyledi.

Çolak, şöyle konuştu:

''Oğlum yüzü yandıktan sonra 9 ay İzmir'de tedavi gördü. Daha sonra köye döndük. Turan çok akıllı bir çocuktu, ilkokulda çok başarılıydı ama okutamadık. Kiraz Öğretmenevi'nde temizlik görevlisi olarak çalışıyor. Dün bize telefon açtı, 'Anne, Antalya'ya yüz nakli olmaya gidiyorum. Benimle biriniz gelin' dedi. Para olmadığından gidemedik. Nasıl gidelim, 20 kilometre mesafedeki Kiraz'a gidemediğimiz için 1 aydır oğlumu görmüyorum. 3 lira gidiş, 3 lira geliş parası, onu veremiyoruz. İmkan sağlanırsa Antalya'ya oğlumun yanına gitmek isterim.''

Yüz naklinin başarıyla tamamlanmasını istediğini ifade eden Çolak, ''Bir an önce naklin yapılmasını ve oğlumu evlendirmeyi istiyorum. Evlendirmek için kız aramış ama bulamamıştık. Evlendiğini görmeyi çok istiyorum'' dedi.

Necibe Çolak, eşi 75 yaşındaki Mehmet Çolak'ın diğer çocuklarının tarla işlerine yardımcı olduğunu, bu nedenle evde bulunmadığını belirtti.

Turan Çolak'ın amcası Hüseyin Çolak da yeğeninin sağlığına kavuşmasını çok istediklerini kaydederek, ''Başına gelenler nedeniyle çok üzüldük, toplumdan uzaklaşmasını istemedik. Yüz nakli inşallah başarılı olur'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...