Türkiye’nin ilk izsiz tiroid ameliyatı Ege Üniversitesinde yapıldı

Ege Üniversitesi uzmanları Türkiye’de bir ilke imza atarak ağız içi – dudak altı tiroid ameliyatı yaptı. Tiroid bezinin sorunsuz şekilde alınmasıyla sonuçlanan ameliyatı özel kılan ise hastanın herhangi bir yerinden görülebilen bir ameliyat izinin olmaması.

ntv.com.tr 10.03.2017 - 14:35

Türkiye’nin ilk izsiz tiroid ameliyatı Ege Üniversitesinde yapıldı

Tayland, Çin ve Güney Kore, ABD, Singapur, İtalya ve Meksika’'a uygulanan ve hastanın görülebilen bir yerinde iz bırakmayan ağız içi – dudak altı tiroid ameliyatı Türkiye’de de uygulanıyor. Hasta, boyunda iz olmaksızın gerçekleştirilen ameliyatın ertesi günü taburcu olup, normal hayatına geri dönüyor.

Milliyet.com.tr'den Esra Öz'ün haberine göre, tiroid ameliyatlarının boyunda bir kesiden gerçekleştirildiğini söyleyen Ege Üniversitesinden Genel Cerrah Doç. Dr. Özer Makay, “Ancak teknolojinin ilerlemesiyle, yıllardır boyunda iz olmaksızın tiroid ameliyatları ile ilgili gelişmeler mevcut. Bu gelişmeler, ilk meyvelerini Japonya, Güney Kore, Çin ve Tayland gibi Uzakdoğu ülkelerinde verdi. Koltukaltından küçük kesiler eşliğinde gerçekleştirilen ameliyatlarla başlayan bu süreç günümüze kadar ağız içerisinden, dudağın altından küçük kesilerle yapılan endoskopik ameliyatlarla devam etti. Bu özellikli girişimde; dudağın hemen altından girilerek özel aletlerle boyuna olan kısa mesafeye tünel oluşturulmakta ve kamera eşliğinde klasik kapalı cerrahi aletler eşliğinde sorunlu tiroid bezi alınıyor” dedi.

Ege Üniversitesi’nde yıllardır endokrin cerrahisinde inovasyon için çalışan Doç. Dr. Özer Makay,  10  yıl önce böbreküstü bezi ameliyatlarını kapalı yöntemle uygulamaya başladıklarını belirterek, "Ardından tiroid ve paratiroid ameliyatlarında video-endoskopik ameliyatlarına başladık. Robotik cerrahiyi böbreküstü ve paratiroid bezi hastalıkları ile buluşturduk. Gerekli bilimsel alt yapıyı oluşturduktan sonra, izsiz ağız içi endoskopik tiroid ameliyatını, ilk olarak Paris’te bir kadavrada gerçekleştirdik. Ardından bilimsel toplantılarda konuyu enine boyuna ele aldık ve tartıştık. Geçtiğimiz yıl itibarıyla ameliyatın etkinliği ile ilgili bilimsel verilerin iyice artması ile gözlemci olarak tekniğin en sık uygulandığı Tayland’daki kliniği ziyaret ettik ve yöntemin yararlılığına inancımız tam olarak ülkemize geri döndük. Günümüzde, uygun hastalarımızda, gizli yerlerden yani koltukaltı ve ağız içi-dudak altı erişimli tiroid ameliyatlarını rutin olarak uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...