Tuzluklar kalkıyor mu?

Sağlık Bakanlığı, aşırı tuz tüketimini engellemek için çalışma başlattı. Hedefte lokantalardan tuzluğu çıkartmak, ekmekteki tuz oranını azaltmak var.

Haberler - NTV Haber 12.10.2011 - 16:05

Tuzluklar kalkıyor mu?

Bakanlığı, aşırı tuz tüketimini engellemek için çalışma başlattı. Meclis Sağlık Komisyonu büyükşehir belediyelerinin desteğini almak için harekete geçti. Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, 16 büyükşehir belediye başkanı ile bir araya gelecek, hedef lokantalardan tuzluğu çıkartmak, ekmekteki tuz oranını azaltmak.

Sağlık Bakanlığı, obeziteden sonra tuza da savaş açmaya hazırlanıyor. Bakanlık, aşırı tuz tüketiminin önüne geçmek için bir yönetmelik hazırlığında. Çalışmaya Meclis Sağlık Komisyonu destek verecek.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Türkiye’nin tuz tüketimi konusunda davranış değişikliğine ihtiyaç duyduğunu söyledi ve “Avrupa'nın 2-3 katı tuz tüketiyoruz. Bunu bir miktar azaltmamız lazım, bunun için pek çok tedbir alınması gerekiyor” dedi.

Meclis Sağlık Komisyonu proje için 16 büyükşehir belediye başkanından da destek isteyecek. İlk etapta lokantalardaki masalardan tuzlukların kaldırılması ve ekmekteki tuz oranının azaltılması amaçlanıyor.

HEDEFTE EV KADINLARI DA VAR
Cevdet Erdöl, “Özellikle fırınlarda ekmeklere katılan tuzlarda bir azalmaya gitmek lazım. Büyükşehir belediyelerinin fırınları var, fırıncılar odasıyla da irtibata geçip tuzu azar azar ve ekmeğin tadını bozmadan azaltmak lazım” diye konuştu.

Türk Böbrek Vakfı'nın yanı sıra Restorancılar ve Lokantacılar Federasyonu da görüşülecek kuruluşlar arasında.

Tuz ile mücadeleye ev kadınları da dahil edilecek. Daha az tuz kullanımı için ev kadınlarına yönelik reklamlar hazırlanacak.

Dünyada ilk kez Finlandiya, lokantalardan tuzlukları kaldırdı. Uygulama daha sonra Avrupa'da yaygınlaşmaya başladı.

Sayfa Yükleniyor...