Bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubundaki hastalara kalp nakli öncesi umut veren cihazın takıldığı 100'üncü hasta İzmir'de yaşayan emekli öğretmen Haşim Borucu oldu.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve EÜ Kalp Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran, merkez olarak 180 kalp nakli yaptıklarını, 100'ncü destek cihazını da geçtiğimiz günlerde taktıklarını anlattı.

Prof. Dr. Tahir Yağdı, Prof. Dr. Sanem Nalbantoğlu ve Doç. Dr. Çağatay Ergin'in yer aldığı EÜ Kalp Nakli Programı'nın 1998 yılından bugüne aynı ekiple geldiğini ifade eden Özbaran şöyle konuştu: ''Cihazın takıldığı hastaların yaklaşık yüzde 60'ını da sağlıkla kalp nakline ulaştırdık. Bu oran, Avrupa'da ilk 3'te olmamızı sağlıyor. Kalp destek cihazları ile Türkiye'nin her yerinden, her yaş grubundan nakil ihtiyacı olan hastaların yaşam sürelerini uzatmanın, hayat kalitelerini yukarıya çekmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu cihaz takılı bir hasta uzun yıllar sağlıkla yaşayabilir. Ölmek üzere olan bir çocuğun şu an okula devam ediyor olması, insanların yüzündeki pırıltıyı görmek tamamen Allah'ın bir lütfu.''

''SİGARAYA BAŞLADIĞIM GÜNE ÇOK PİŞMANIM''
Merkezde 100'ncü kalp destek cihazı takılan hasta Haşim Borucu ise 1 yıl önce geçirdiği krizin ardından kalbine 4 stent takıldığını belirtti. 5 ay önce sağlığının bozulması üzerine EÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'ne başvurduğunu ve kalp nakli listesine alındığını dile getiren Borucu, şunları anlattı:

''Sigaraya başladığım güne çok pişmanım, bedenimi çok yıpratmışım. Hareket kabiliyetim azalmıştı, destek olmazsa yürüyemiyordum. 15 Kasım'da yapay kalp takıldı. Yeni bir hayata başlayacağım bugünden sonra. Çok şükür iyileştim. Kendimi çok iyi hissediyorum hatta arkadaşlar halı saha maçına bekliyor. Bir senedir 'öleceğim' korkusuyla geceleri uyuyamıyordum, 3-4'lere kadar yatağımda dönüp duruyor, sonra sızıp kalıyordum. Destek cihazı takıldıktan sonra dün gece ilk kez 6 saat uyudum. Moralim çok yerinde. Benim durumumda bu kadar çok hasta olduğunu bilmiyordum. Nakilden başka şansım yok. İnsanların organ bağışında bulunması çok önemli.''