Ünlüler böbrek hastaları için maratona hazırlanıyor

Tük Böbrek Vakfı “Sen Adım At, Onlar Hayata Bağlansın” sloganı ile 12 Kasım’da yapılacak 39. Vodofone İstanbul Maratonu’na katılacak. Vakıf gönüllü koşucularının toplayacağı bağışlarla, kronik böbrek hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere, 5 adet hemodiyaliz cihazı alınması hedefleniyor.

ntv.com.tr 24.09.2017 - 12:17

Ünlüler böbrek hastaları için maratona hazırlanıyor

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, vakıf destekçileri Wilma Elles, İpek Tanrıyar, Hasan Yalnızoğlu ve vakıf yararına koşacak olan gönüllü sporcular Belgrad Ormanı Neşet Suyu Koşu Parkuru’nda antrenmanlara başladı.

Sabahın erken saatlerinde antrenman için buluşan  sağlık gönüllüleri, maratonda yer alarak, böbrek sağlığının korunması  ve  gönüllü “Adım Adım” oluşumunun yardımseverlik koşusu  organizasyonları  çerçevesinde oluşturulan,  kronik böbrek hastalarının tedavisinde kullanılan hemodiyaliz cihazı bağışı projesini vurgulayacaklar.

Türk Böbrek Vakfı,  maratonda sağlıklı yaşam için sporun önemine dikkat çekerken; Adım Adım oluşumunun organizasyonunda, Vakıf gönüllü koşucularının toplayacağı bağışlarla,  kronik böbrek hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere,  5 adet  hemodiyaliz cihazı alınmasını hedefliyor.  Toplanan bağışlarla alınacak hemodiyaliz cihazları Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağışlanacak.

HAREKETLİ VE SAĞLIKLI YAŞAMA DİKKAT ÇEKİLECEK

Proje ile hem böbrek hastalarının sesi olacaklarını hem de hareketli ve sağlıklı yaşama dikkat çekeceklerini belirten Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Bu sene, aşırı şeker tüketimi ve çocuklarda obezite ile mücadele konularına ağırlık verdik. Her iki konuda da ülkemizde sıkıntılar var, böbrek hastalıklarının önemli  tetikleyicilerinden  olan bu konuların üzerine gidiyoruz, amacımız geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı nesiller olarak büyümelerini sağlamak” dedi. 

Projeye ünlü isimlerin de destek verdiğini belirten Erk, “Gönüllü koşucularımızın fazla olması çok sevindirici, özellikle Wilma, Hasan ve İpek, setlerinden işlerinden programlarından zaman yaratarak antremanları aksatmıyorlar. Wilma’yı sabah antrenmanda arı sokmasına rağmen ara vermedi. Hasan şehir dışındaki okul eğitimlerimize bizzat gelerek, çocuklara sporun önemini anlatıyor. Onlar topluma karşı olan sorumluluklarını fazlasıyla yerine getiriyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum diye konuştu.

 “KRONİK BÖBREK HASTALARI İÇİN İSTANBUL MARATONUNA KATILACAĞIZ”

Böbrek sağlığının koruması için sağlıklı beslenme, hareketli yaşam ve sporun çok önemli olduğunu vurgulayan Timur Erk, “Bugün vakfımızın bu projesi ile sporun önemini vurguluyoruz. Ayrıca,  gönüllü kişilerce yürütülen spor aktivitelerinin, kamu yararına dönüşmesine vesile olan tüm  ‘Adım Adım’ oluşumunun gönüllülerini yürekten tebrik ediyorum. Katılacağımız  İstanbul  Maratonunda,  vakfımızın projesi kronik böbrek yetmezliği hastalarının  yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli olan hemodiyaliz cihazı bağışıdır.  Bu projemizde vakfımız adına koşuya katılacak ve bağış talep edecek  değerli gönüllülerimizin desteklenmesini rica ediyorum” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...