Uyku bozukluğu ciddi risk

Zirve Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, uzun süren uyku bozukluğunun, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet ve endokrin sistem bozukluğu riskini artırdığını söyledi.

27.10.2014 - 15:19

Uyku bozukluğu ciddi risk

Sağlıklı bir kişinin günde en az 6 saat uyuması gerektiğini belirten aziantep Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, 9 saatten fazla ya da 6 saatten az uyuyan kişilerde uyku bozukluğu olduğunu söyledi.

Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olduğunu ifade eden Ulutaşdemir, uzun süren uyku bozukluklarının çok ciddi hastalıklara davetiye çıkardığına vurgu yaptı.

Uykusuzluğun giderilmesinde yapılması gereken en önemli şeyin uykusuzluğun gerçek nedenini bulmak olduğuna dikkati çeken Ulutaşdemir, "Bundan dolayı uyku şablonu gözden geçirilmeli, saat kaçta yatağa girip kaçta kalktığı, gece kaç defa uyandığı ve uyandığı zaman kendini ne kadar dinlenmiş hissettiği not edilmelidir. Uzun süren uyku bozuklukları, kalp ve damar hastalıkları, kanser, diyabet ve endokrin sistem bozukluğu riskini artırıyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...