‘Uzaktan izleme zaman kazandırıyor’

Kişisel sağlık kayıtlarının oluşturulup saklandığı teletıp sistemi, uzaktan izleme ve mobilite sayesinde uygun tedavi ve bakım hizmeti almayı kolaylaştırıyor.

05.03.2013 - 10:15

‘Uzaktan izleme zaman kazandırıyor’

Kişisel sağlık kayıtlarının saklandığı ve tansiyon, şeker, nabız, ateş gibi hayati değerlerin sisteme ve sağlık profesyonellerine aktarıldığı bir teletıp uygulaması olan Mymediks, medikal koçluk, evde bakım, kronik hastalık yönetimi gibi alanlarda kullanılıyor.

Mymediks yetkilisi Gülara Tırpançeker, sistemde, kişinin demografik bilgileri, sigorta bilgileri, acil durumda ulaşılacaklar listesi, alışkanlıkları, sağlık harcamaları, alerjileri, aşıları, sağlık sorunları, geçirdiği operasyonlar, ilaç bilgileri, tahlil ve test bilgileri, aile bireylerinin sağlık bilgileri, sağlık dokümanları, doktor ve hastane bilgileri gibi kayıtların yer aldığını söylüyor.

Uygulamanın zaman tasarrufu açısından önemli olduğunu belirten Tırpançeker, “Kişisel sağlık kayıtları, veritabanına, sağlık profesyonellerinin veritabanına ve izleme monitörlerine gönderiliyor. Sağlık profesyonelleri bu verileri yorumlayarak yine sistem üzerinden hastaya gerekli bilgiyi güvenli bir şekilde iletiyor. Bu sayede değerlerde doğruluk sağlanarak zaman kazanılıyor. Web'de, mobil cihazlarda ve flash belleklerde oluşturulabilen ve saklanabilen tüm bu bilgiler paylaşılabilmekte, raporlarla ve grafiklerle de izlenebilmektedir” diyor.

Sistemin, gereksiz muayene ve testlerin yapılmasını engelleyerek sağlık harcamalarını da azalttığını ileri süren Tırpançeker, diğer avantajları ise, “Sağlık kontrollerinde, doktorların ihtiyaç duyduğu sağlık bilgilerinin toplu olarak sunulması sayesinde muayenelerin gereksiz yere uzamasını engeller, doğru teşhis konmasına ve doğru tedavi uygulanmasına yardımcı olur” sözleriyle özetliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...